Pracující by měli zbystřit. Dlouhodobá práce na směny totiž může mít neblahý dopad na mozek i další orgány, ukázala nová studie v časopise Occupational and Enviromental Medicine. Narušení pravidelného rytmu může napomáhat vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny prsu nebo problémům s reprodukcí.
Prodloužené směny mají podle vědců z univerzity v Toulouse na mozek podobný dopad jako jet lag, tedy časový posun při dlouhém cestování letadlem. Narušují přirozený biologický rytmus těla známý jako cirkádiánní rytmus. Ten má periodu mezi 20 a 28 hodinami a umožňuje tělu být plně funkčním, když ovlivňuje jeho teplotu, spánek, schopnost udržet se vzhůru a hormonální změny během dne.
Narušení uvedeného rytmu má dopady podobné zrychlenému stárnutí. Může vést ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině prsu nebo problémy s rozmnožováním. Směny dlouhé deset a více hodin mají velmi negativní dopad na fungování mozku, uvádí studie vedená vědci z francouzské Univerzity v Toulouse. To má potom vliv na produktivitu a bezpečnost pracujícího.
Lidé pracující na desetihodinové nebo delší směny vykazují pokles kognitivního výkonu rovnému šesti a půl roku stárnutí, uvedl výzkumník Philip Tucker pro BBC, Podle Tuckera je jedno z možných vysvětlení to, že narušení přirozeného rytmu má vliv na samotnou strukturu mozku.