Ženy, které pracují na nočních směnách, mají podle nejnovější vědecké studie vyšší pravděpodobnost, že onemocní některou formou rakoviny. Přičemž údajně jsou nejvíce ohroženy zdravotní sestry. Informaci uvedl server independent.co.uk.
Vědci v Číně odhalili, že riziko spojené s prací v noci roste o 3,3 procenta každý pátý rok, kdy člověk vykonává své povolání právě v noci. Celkem analyzovali 61 případů, kdy zkoumali souvislost mezi dlouhými nočními směnami a 11 druhy rakoviny. U žen, které pracují v noci, existuje o 20 procent vyšší riziko výskytu onemocnění než u ostatních.
"Vzhledem k narůstajícímu trendu práce na směny po celém světě, jsme zahájili tuto studii s cílem přilákat pozornost veřejnosti k této problematice," uvedl vedoucí výzkumu, onkolog Süe Lia-ma ze S'-čchuanské univerzity. Existuje tedy 32procentní pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu a dokonce 41procentní šance v případě rakoviny kůže u žen, které pracují v noci. Přitom rakovina prsu se objevuje nejvíce v Evropě a Severní Americe.
Studie, která mimo jiné hodnotila i druh zaměstnání, označila povolání zdravotních sester za vůbec nejrizikovější. U nočních sester je až 58procentní pravděpodobnost, že onemocní některým druhem rakoviny. Výsledky nejspíše souvisí s nedostatkem času na cvičení, s nepravidelnou stravou a především nedostatečným spánkem.
"Výsledky mohou pomoci k efektivnímu opatření a ochraně žen. Mohlo by se jednat například o pravidelné prohlídky u lékaře a prevenci rakoviny," dodává vedoucí výzkumu Süe Lia-ma.