Praha hostí první medicínský hackaton, do akce se zapojí desítky lidí

Zdraví
26. 10. 2018 07:11
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Praze v pátek začíná první medicínský hackaton. Na akci nazvané Smart Health Hackaton budou programátoři, lékaři a odborníci vymýšlet inovativní řešení pro budoucnost medicíny. Do akce se zapojí 50 účastníků z Česka i zahraničí, utvoří dvacet týmů. Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku představí svá řešení před odbornou porotou. Vítězný tým si odnese hlavní cenu sto tisíc korun a jeho nápad se zrealizuje v praxi.

"Nejlepší nápady přicházejí často zvenku. Nejen z nemocnic, farmaceutických firem a výzkumných pracovišť, ale právě třeba od hackerů, které dáte dohromady s lékaři," popisuje Smart Health Hackathon jeho pořadatel Tomáš Studeník z organizace CEEHACKS. Dodává, že inspirací pro něj byla obdobná akce Hacking Medicine, kterou ve Spojených státech pořádá Massachusettský technický institut (MIT).

Hackeři budou soutěžit v několika kategoriích. K dispozici budou mít data z vyšetření diabetiků, údaje od pacientů závislých na sociálních sítích, obrazy mozku z neurologických výzkumů, ale také třeba dětské rehabilitační klece.

Účastníci hackatonu se mohou zaměřit i na aplikace a senzory, které jsou běžně k dispozici v chytrých telefonech a vyvinout třeba novou sadu nástrojů pro budoucnost chytré diagnostiky. Ta patří nyní ve zdravotnictví k hlavním trendům a pacientův stav dokáže předpovídat díky strojové analýze velkého objemu shromážděných dat.

Výsledky Smart Health Hackatonu vyhlásí porota v neděli 28. října. Jedním z hřebů programovacího maratonu bude také celosvětová premiéra orchestrální skladby Varhana Orchestroviče Bauera, který ji zkomponuje podle rytmů lidského těla. Podrobnosti o akci přináší web Ceehacks.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/PublicDomainPictures

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ