Praha zazáří modrým světlem, podpoří tak lidi s autismem

Zdraví
1. 4. 2011 17:00
Světový den autismu má silnou tradici v Anglii a Spojených státech.
Světový den autismu má silnou tradici v Anglii a Spojených státech.

V noci z prvního na druhého dubna se modře rozzáří dvě stě významných budov po celém světě. Společnosti a státy se tímto činem připojují ke Světovému dni autismu a pomocí modrého světla dávají najevo, že jim nemoc není lhostejná. Poprvé v historii se připojuje i Česko.

Před několika lety OSN ustanovilo 2. duben za den, který je věnován všem lidem, kteří trpí Aspergerovým syndromem či autismem. Před třemi lety vznikla kampaň Light it up blue, díky které v tento den zazáří významné budovy modrým světlem, aby upozornily na komplikace spojené s uvedenou genetickou poruchou.

S autismem se na světě narodí podle některých odhadů každé 110. dítě a podle odhadů s touto nemocí žije více než 67 milionů lidí. V Česku se prevalence pohybuje mezi 45 a 90 tisíci lidmi. "Nedá se to přesně určit, protože spousta lidí je špatně diagnostikována, a nedostávají tak potřebnou péči," tvrdí ředitelka Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA) Magdalena Čáslavská.

Právě na popud tohoto sdružení se letos poprvé do "modré akce" zapojilo i Česko. "V pátek večer se modře rozsvítí kopule na sídle LBBW bank, další firmy se nás rozhodly podpořit tím, že jejich zaměstnanci přijdou v modrém tričku," říká Čáslavská. Kromě Václavského náměstí na nemoc upozorní například i Empire State Building ve Spojených státech nebo slavná Opera v australském Sydney.

Co je to autismus?

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí, která vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Jeho duševní vývoj je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Děti s Aspergerovým syndromem mívají obdobné problémy jako ty autistické. Intelektově jsou dobře vybavené, některé jsou i výrazně nadané (naučí se třeba samy číst, rozeznávají brzy číslice či písmena, umí citovat z encyklopedií, hrají šachy, ovládají počítač nebo mají vynikající mechanickou paměť).

Zdroj a více informací: www.apla.cz

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ