
Každý den pije podle Eurobarometru alkohol jen zhruba sedm procent Čechů, přičemž v Portugalsku, jehož obyvatelé pijí alkohol vůbec nejčastěji, téměř každý druhý. Nejvíce Čechů, konkrétně 29 procent, si víno, pivo či jiné destiláty dopřává jednou týdně. Průzkum se zaměřoval především na frekvenci pití alkoholu, nikoliv na jeho množství.
Slováci podle průzkumu pijí ještě méně, denně jen čtyři procenta. Průměr Evropské unie v tomto případě činí 14 procent, Česku tak patří až 18. místo ze 27 členských států EU, a Slovensku dokonce až 21. místo.
ČTĚTE TAKÉ: Vodka školáky zdolala. Měli i přes dvě promile
Alkoholiků je v Česku dvakrát víc, než se myslelo
"Denně pijí daleko častěji lidé, kterým je 55 let, než mladí lidé. Pravidelné pití alkoholu mezi starší věkovou skupinou by přitom mohlo vést ke zvýšenému výskytu chronických nemocí ve stále stárnoucí populaci," uvedla Evropské komise v tiskovém prohlášení k průzkumu.
Méně často, o to více

Právě hranici pěti alkoholických nápojů při jedné příležitosti považuje EU za opíjení se. V tomto ohledu se nejčastěji opíjejí Irové (44 procent), Rumuni (39 procent) a Němci (36 procent), průměr celé evropské sedmadvacítky činí 29 procent.
PSALI JSME: S alkoholem na kole opatrně. V Plzni chystají kontroly
Předsudečné přirovnání "pije jako Dán" v tomto případě neplatí, v Dánsku měla více než pět alkoholických nápojů při jedné příležitosti jen zhruba pětina obyvatel, což je ještě méně než v Česku. Nejméně opilých obyvatel během uplynulého měsíce má Lotyšsko (11 procent), Švédsko (13 procent) a Lucembursko (14 procent).
Evropané: Řízení za volantem, no problem

V průměru 14 procent obyvatel EU si myslí, že je možné bez jakéhokoliv rizika sednout za volant již dvě hodiny po vypití jedné či dvou skleniček alkoholu.
Foto: Petra Mášová, Jan Šilpoch