Přes poledne se sluníčku důsledně vyhněte, varují lékaři

Zdraví
24. 4. 2013 19:01
V letním počasí je třeba pečovat a chránit zejména pokožku (ilustrační foto).
V letním počasí je třeba pečovat a chránit zejména pokožku (ilustrační foto).

Teploty přes dvacet stupňů a jasná obloha. To je počasí, které v těchto dnech láká řadu lidí k posedávání v parku, sportu i prvnímu letošnímu opalování. Tahle idylka by se ale mohla rychle proměnit v nepříjemné problémy. Nad Českem je totiž velká ozonová díra a kvůli silnému UV záření nehrozí jen riziko spálení, ale i vznik nebezpečného nádoru na kůži - tzv. melanomu.

UV záření je o polovinu vyšší než je v tuto dobu běžné - varují před ním meteorologové i kožní lékaři. "Ozonová díra je nebezpečná. Víme, že například v Austrálii, kde dlouhodobě je, počet kožní rakoviny výrazně stoupl," vysvětluje dermatolog Jiří Voltr.

Řada lidí u nás ale agresivní sluneční paprsky podceňuje. Mají radost, že je konečně krásné počasí a myslí si, že jim dubnové sluníčko nemůže uškodit. Opak je ale pravdou. Mladí lidé už jsou informovanější, starší generace však negativní dopady slunečních paprsků stále podceňuje. Potvrdila to i malá anketa, kterou reportérka televize Barrandov natočila v parku. Starší paní, nastavující tvář slunci, krém s ochranným faktorem považuje za zbytečný: "Když vyrazím na sluníčko, nechráním se nijak. Mám snědou pleť a dobře se opaluju."

Odborní lékaři jsou ale nekompromisní - přes poledne bychom se slunci měli důsledně vyhýbat a už teď na jaře se před ultrafialovým zářením chránit. Platí to nejen pro pleť, ale také pro pokožku hlavy a oči. K povinné výbavě by proto i při běžných pochůzkách městem měla patřit pokrývka hlavy a sluneční brýle.

Velmi obezřetné by měli být osoby se světlou pletí a větším počtem znamének. Své o tom ví Jana Jíchová, která si jich nechala už několik odstranit: "Tři velká, která mi vadila esteticky a u kterých byla také největší pravděpodobnost, že by mohly nějak růst, jsem si nechala vyříznout." Právě změna velikosti a tvaru je prvním signálem, že se s neškodnou pihou dějí změny. Pacientů s tzv. "neklidnými znaménky", které se mohou proměnit ve zhoubné kožní nádory, každoročně přibývá. A to u všech věkových kategoriích.

I v tomto případě tedy platí, že základem je prevence. Kožní melanomy lze totiž na rozdíl od jiných druhů rakoviny zachytit včas - právě proto, že svou kůži máme denně na očích a máme tak šanci si její zdraví ohlídat.

Autor: Martina ŠmejkalováFoto: Shutterstock

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ