Vypadá to, že rýmě se téměř nelze vyhnout. Alespoň v případě, že preventivně užíváte vitamin D. Podle novozélandských lékařů totiž tato terapie spolehlivě neúčinkuje. Po měsíci užívání vitaminu se ukázalo, že průběh a četnost výskytu rýmy se u těchto pacientů vůbec neliší od zbytku populace.
Průměrný obyvatel Nového Zélandu trpí rýmou čtyřikrát do roka, léčí se s jejími příznaky 12 dní a chybí dva dny v práci. Z tohoto důvodu se lékaři z University of Otago rozhodli vyzkoušet, zda prevence v podobě každodenního užívání vitaminu D skutečně organismus ochraňuje před nachlazením.
Více než třem stovkám dobrovolníků celý měsíc podávali jednotnou dávku vitaminu a celý rok sledovali, jak se u nich rýma vyvíjí. Nakonec se ukázalo, že mezi kontrolní skupinou, která užívala jen placebo, a skupinou lidí, kteří měli zvýšenou hladinu vitaminu D, nebyl rozdíl. Délka nemoci a její průběh byl naprosto stejný.
Hlavně hygienu
Přestože šlo pouze o drobný výzkum, který pracoval s jednou dávkou vitaminu, podle autorů se nelze spolehnout na reklamy, které pacientům doporučují každodenní dávku vitaminové bomby. Lidé by podle nich měli raději dodržovat hygienické zásady a zbytečně nepřicházet do kontaktu s ostatními lidmi, pokud se nachladí.
"Chceme ale v testování pokračovat dál, protože musíme upřesnit, zda jiné dávkování nemá vliv na průběh rýmy, případně jakou roli v tomto případě hraje původ obyvatel," píší autoři v odborném časopisu JAMA.
Takzvanou "déčkovou" terapii začala před několika lety doporučovat část lékařů a výrobců doplňků stravy. Spolu s vitaminem C, který se vyskytuje zejména v citrusech, by to byl další vitamin chránící proti chřipce. O účinnosti této prevence se však neustále vedou diskuse.