Přišel čas zimních depresí

Zdraví
12. 1. 2020 17:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

S nedostatkem slunečního svitu se obtížně vyrovnává až šedesát procent populace, část lidí dokonce trpí takzvanou zimní depresí. Jak se s patologicky špatnou náladou přicházející po bujarých novoročních oslavách vyrovnat?

To, že v zimě klesá elán a zpomalují se všechny aktivity, vnímali lidé už v dávných dobách. Až v posledním desetiletí ale čeští vědci z Národního institutu duševního zdraví popsali poruchu, která se projevuje výkyvy nálad a depresemi. Označuje se anglickou zkratkou SAD (sezonní afektivní porucha), říká se jí také zimní deprese. Začíná v zimě a končí na jaře, přičemž pro mnohé je krizový přelom ledna a února, tedy období, kdy v našich končinách svítí sluníčko nejméně v roce.

Právě jeho nedostatek je hlavním spouštěčem poruchy. "Sluníčko je takzvaný Zeitgeber - udavač času -, který řídí čas, jenž synchronizuje náš biorytmus. Tam, kde je slunce málo, se naše systémy mohou dostat do nepořádku a hrozí nástup deprese," říká Jiří Raboch, přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Průměrná délka přímého slunečního svitu bývá v lednu kolem 40 hodin (v dubnu i třikrát více). Loni v lednu se podle Českého hydrometeorologického ústavu nejméně paprsků ukázalo v Chebu - za celý měsíc tam slunce svítilo pouhých 24,1 hodiny, což je průměrně asi hodinu denně. Spisovatel Ota Pavel, jehož deprese trápily, k tomu na základě vlastních zkušeností napsal: "Slunce je velký žlutý prášek od nebeských psychiatrů."

Trpí hlavně ženy

Příznaků poruchy může být řada a nemusejí se vyskytovat všechny současně, o to těžší je pro lékaře poruchu rozpoznat. Na rozdíl od lidí s jinými typy depresí netrpí tito pacienti nespavostí či úbytkem na váze, naopak: jedí více, hlavně sacharidy, nejčastěji v podobě tučných sladkostí, které jim mají dodat chybějící energii. Postižení více spí, méně se zajímají o sex, svůj stav popisují coby hibernaci či život v zámotku. Někteří si podle svých slov připadají doslova omámeni - jako medvědi v zimním spánku.

S nedostatkem světla se podle odborníků hůře vyrovnává až 60 procent české populace. V roce 2011 bylo u nás poprvé zaznamenáno přes sto tisíc léčených pacientů, trpících je ale podle odhadů několikanásobně více, možná až šest set tisíc. SAD více postihuje ženy, objevuje se u nich až čtyřikrát častěji. "Ženy obecně jsou k depresím náchylnější. Nehledejte v tom žádný důvod, prostě je to tak geneticky dáno. Muži zase umírají o osm let dříve. Zvláštní kompenzace, že?" řekl v rozhovoru pro TÝDEN psychiatr Radkin Honzák. Porucha nejvíce postihuje dospělé mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, může se ale vyskytnout i u dětí. U nich se nejčastěji projevuje smutkem, únavou a podrážděním, které doprovází snížená schopnost soustředění, a tedy i zhoršený prospěch.

Léčba světlem

Lidem citlivým na nedostatek slunce odborníci doporučují speciální lampu s intenzivním bílým světlem a výkonem alespoň 10 tisíc luxů. Pro představu - běžné osvětlení vnitřních prostor mívá 300-500 luxů, zatažená obloha zhruba 3000 luxů, ovšem za slunečného letního dne dosahuje světlo hodnoty až 120 tisíc luxů. Fototerapie bývá nejúčinnější ráno. Ideální je umístit lampu do kuchyně a v klidu u ní posnídat.

Důležitá je také tělesná aktivita, třeba cvičení nejlépe okamžitě po rozednění. Stačit může i půlhodina svižné chůze do práce. Pomáhá také vyvážená strava a omezení pití kávy i dalších kofeinových nápojů. Účinná je rovněž chvilka na čerstvém vzduchu. I když počasí není ideální, úroveň přirozeného světla je venku vyšší než v místnosti. V nejhorších případech se zimní deprese léčí medikamenty.

Šťastní Dánové

V zimní Kodani vyjde slunce zpoza mraků každý den průměrně jen na 46 minut, sedmnáct hodin denně je tam úplná tma. Dánové přesto patří k nejšťastnějším národům světa, a to i v zimě. Jak to dělají?

Své umění žít popisují slovem hygge (vyslov "hýke"), které velmi volně přeloženo znamená "útulnost". Hygge se ovšem týká nejen zařizování interiérů, ale celého životního stylu. Je to způsob, jak úplně obyčejným každodenním činnostem dodat příjemnou a radostnou atmosféru. Třeba tím, že zhasnete lampy a zapálíte svíčky, zastavíte se v drtivém koloběhu povinností, nalijete si šálek čaje nebo skleničku vína a těšíte se z každého takového momentu.

Autor: Pavlína NešněrováFoto: , Pixabay.com/silviarita

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ