Léky mohou přispět k poruchám spánku a vést k náměsíčnosti, při níž spáč dojde dokonce dál než do vedlejšího pokoje... Shodují se na tom lékaři, jejichž pacienti si stěžují na častější noční výlety. Podle odborníků může náměsíčnost v některých případech ohrožovat zdraví nebo dokonce i život.
Probudit se ráno místo v posteli uprostřed bažiny v lese vypadá jako scéna z hororu. Pro Ellen Vincentiovou z New Hampshiru se však tato situace stala skutečností. V neděli ráno se totiž probrala uprostřed lesa vzdáleného čtyřiadvacet kilometrů od domova. A vůbec si nepamatovala, jak se tam dostala.
Výjimečné případy
"Byla jsem dezorientována a stála po pás v mokřině. Strávila jsem neděli voláním o pomoc, ale nikdo nepřišel," vzpomíná na serveru ABCNews Vincentiová. Zachránila ji až za dva dny žena, která zoufalé volání uslyšela. Podle ošetřujícího lékaře za to mohou léky, které si před usnutím vzala a jež proměnily její mluvení ze spaní v dobrodružství ohrožující život.
Anketa:
Jste náměsíční?
Podle odborníků se však podobné případy stávají jen výjimečně. "Něco podobného se skutečně může stát, ale lidé většinou nedojdou dál než do vedlejšího pokoje," tvrdí Joyce Walsleben z newyorské lékařské fakulty. Ale i doma číhá na pacienty nebezpečí.
"Jednou v noci jsem se probudil tím, jak mě bratr pevně držel za rameno a třásl se mnou," vzpomíná Pražák Michal Vondrlík, který tehdy uprostřed noci stál na balkoně. A podle toho, co tvrdil, se chystal navštívit kamaráda. "Byl jsem ve druhém patře, a kdyby mě bratr nezastavil, tak by to možná mohlo skončit špatně," dodává.
Hluboký spánek versus bdění
Podle lékařů je náměsíčnost a mluvení ze spaní projev spánkové poruchy zvané parasomnie. Lidé si nepamatují, že by během spánku něco dělali, a budí se často zmateni a dezorientováni. "K těmto stavům dochází během hluboké spánkové fáze, takže člověk je napůl vzhůru a napůl tvrdě spí," vysvětluje Walsleben. Tyto problémy mohou být způsobeny stresem, únavou, léky či nedostatkem spánku.