Větší komfort a pohodlí pro pacienty i lékaře by mohly přinést hotely přímo v nemocničním areálu. Po vzoru britských či švédských klinik a nemocnic o této možnosti uvažují i česká zdravotnická zařízení. Zatím se více než o plánu dá hovořit pouze o snech.
Velkému procentu hospitalizovaných pacientů svitla naděje, že by se jejich léčba mohla zpříjemnit. Například ti, kteří dojíždí denně na kontroly či ozařování a musí poté zůstat několik hodin ležet na přilehlém oddělení, by mohli využít služeb nemocničních hotelů.
Džíny místo pyžama
Místo županu by byl pacient oblečen ve svém civilním oblečení, mohl by jít do kina, na výstavu či večeři. Stejně tak rodina či přátelé by mohli být nemocným nablízku a bydlet hned ve vedlejší budově. Mnohé nemocnice počítají i s pokoji pro zaměstnance zdaleka.
"My bychom to chtěli, ale je to ve stádiu úvah, zatím nemáme žádné konkrétnější plány," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček, podle kterého se nedá hovořit o jisté stavbě. "Ubytovací zařízení by nám ale přineslo mnoho výhod," dodal. Hotel by ulehčil přetížené lůžkové kapacitě ústavu a zároveň by zde mohli být ubytovaní i lékaři a personál.
Lékaři pracují a bydlí nedaleko
Přestože tento model slaví u lékařských odborníků úspěch ve Spojených státech i v Evropě, v Česku naráží na několik problémů. Kvůli rigidnímu zdravotnickému systému, ve kterém lékaři nepracují na kratší úvazky v různých zařízeních, ale raději se uvážou na jednom místě, lékařský personál občasné ubytování tolik nepotřebuje. "V zahraničí lékaři působí na několika pracovištích po celé zemi, často jezdí asistovat, což u nás není obvyklé. Nehledě na to, že české doktory by takovéhle ubytování stálo celý plat," vysvětlila lékařka Regina Kutilová, která má zkušenosti s nemocničními hotely ze Švédska.
Anketa:
Uvítali byste možnost ubytovat se v nemocničním hotelu?
I kdyby lékaři a sestry hotel u nemocnice nevyužili, mnozí pacienti a jejich rodiny by tuto možnost uvítali. V cestě těmto projektům však stojí hlavně finance. Kvůli nim se nestaví ani ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici, kde mají již konkrétní plán s přesnými čísly a daty.
Stavět či nestavět
"Projekt je schválen, ale pan ministr Vondra si ještě nechal předložit veškerou dokumentaci, aby posoudil, zda či v jakém rozsahu by se mohlo stavět," řekl mluvčí ministerstva obrany, které za projektem hotelu stojí. Podle informací Hospodářských novin by tento projekt měl spolknout 2,6 miliardy korun, což je pro menší nemocnice nepředstavitelná částka. "Řešíme finanční stránku, snažíme se sehnat i podporu Evropské unie, ale vše je teprve na začátku," řekl Vorlíček. První český nemocniční hotel zůstává tak zatím pouhým přáním.