Mnoho psychologů a psychiatrů trpí depresemi a syndromem vyhoření. Vyplývá to z německého výzkumu, který se uskutečnil na profesionálním psychiatrickém kongresu. Více než 40 procent z dotázaných na sobě diagnostikovalo deprese a každý pátý na sobě pozoroval začínající psychické problémy. Podle americké studie na tom o moc lépe nejsou ani jiné lékařské specializace, učitelé či servírky.
Na každoročním německém setkání psychiatrů se přes tisíc lékařů zúčastnilo výzkumu, který se zaměřil na jejich psychický stav a případné problémy. Necelá polovina z nich se přiznala, že depresemi skutečně trpí a každý pátý na sobě pozoruje známky dalších možných problémů. "Mnoho studií již prokázalo, že psychiatrům a psychologům víc hrozí deprese a syndrom vyhoření, ale tento výzkum upozornil na to, jak vysoké to riziko je," píší autoři v časopise Journal of Psychoterapy a Psychosomatics.
Deset nejvíc stresujících povolání |
1. Učitelé 2. Administrativní pracovníci 3. Dělníci pracující pod zemí 4. Daňoví poradci 5. Prodejci 6. Zdravotní sestry 7. Servírky 8. Sociální pracovníci 9. Lékaři 10. Umělci
Zdroj: health.com |
Podle americké lékařky Deborah Leggeové na tom o nic lépe nejsou učitelé, ani sociální pracovníci, zdravotní sestry či servírky. "Lidi z těchto oborů si velice často stěžují na deprese, kvůli své práci totiž často žijí pod stresem," vysvětluje Leggeová. Podle odborníků si lidé, kteří se denně ocitají pod tlakem, mnohonásobně zvyšují riziko potíží psychického rázu. "Měli by se zaměřit na své potřeby a více o sebe pečovat, to je nejúčinnější první pomoc," tvrdí Leggeová.