Závislost na hraní
Čechů, kteří se léčí z gamblerství, přibývá
08.09.2010 08:07
Z chorobného hráčství se loni v českých ordinacích léčilo o dvacet procent víc lidí než před pěti lety. Mužů gamblerů je asi desetkrát víc než závislých žen, i těch ale přibývá.
Loni se z gamblerství léčilo 1435 lidí, což je o dvacet procent víc než v roce 2003. Od té doby také výrazně přibylo hospitalizovaných pacientů, kterých nemocnice evidovaly více než šest set.
Největší podíl léčících se závislých hráčů je v Moravskoslezském kraji, tedy třiadvacet pacientů na sto tisíc obyvatel. Následují kraje Olomoucký a Plzeňský. Nejmenší podíl hráčů registruje kraj Středočeský. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Necelých šest procent z celkového počtu závislých gamblerů tvoří lidé do devatenácti let. V minulých letech počty pacientů této skupiny stoupaly, ale nárůst byl nejspíš dán tím, že dříve byly problémy mladistvých spojené s počítači diagnostikovány jako poruchy chování. Nyní tyto problémy lékaři diagnostikují jako patologické hráčství.
Gamblerství nebo závislost na automatech patří mezi návykové poruchy. Svou závislost postižení popisují jako intenzivní puzení ke hře, které se často zvyšuje v dobách, kdy je život stresující. Hrají často na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot a závazků. Hráči či gambleři se mohou velmi zadlužit, riskovat práci i porušovat zákon, aby získali peníze nebo se vyhnuli placení dluhů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.