Pokud člověk zůstane v práci, přestože už má nárok odejít do důchodu, výrazně tím zpomalí zhoršování paměti, zjistili vědci z Michiganské univerzity. Ti, kdo v šedesáti letech pracují, mají podle nich lepší paměť než lidé, kteří odešli do důchodu například v padesáti.
Britové, kteří chodí do důchodu v pětašedesáti, dopadli v paměťovém testu mnohem lépe než Francouzi a Němci, kteří šli do penze už v padesáti. Zdaleka nejlépe v tom samém testu však dopadli Američané, kteří velmi často do důchodu nechodí vůbec. Nejhůře naopak dopadli Italové a Španělé.
Test spočíval v tom, že lidé starší padesáti let měli zopakovat seznam deseti slov okamžitě poté, co jej vyslechli, a znovu po deseti minutách. Z této studie vyplynulo, že čím déle člověk pracuje, tím lepší je jeho paměť kolem šedesátého roku života.
"Je to důkaz, že určité schopnosti a povinnosti, jako je ranní vstávání, jednání s lidmi či spolehlivost jsou pro psychickou kondici velmi důležité," řekl serveru Daily Mail spoluautor výzkumu Robert Willis z Michiganské univerzity.