Co s mrtvým člověkem? Rozpustit a vypustit

22. 8. 2010 14:00
Jak dobře umřít
Jak dobře umřít

Nechali byste se po smrti zkompostovat nebo rozpustit v louhu? Tyhle ekologické novinky už praktikují Britové, Američané i Skandinávci a jedná o nich také Evropská komise. Velkou funerální revoluci "zelených pohřbů" zřejmě nezastavíš.

"U nás se tyhle novoty neuplatní," říká o ideálním prolnutí lidských ostatků s kompostem ředitel Správy pražských hřbitovů Vojtěch Grametbauer. S novou metodou pohřbívání, o které četl v zahraničním tisku, přišla švédská bioložka Susanne Wiighová-Masaková, jež o licenci jedná už s deseti státy.

Další funerální novinka - tedy chemické rozpuštění tělesné schránky - přichází z britských a amerických krematorií. Její možnosti uplatnění na evropských nebožtících momentálně zkoumá Brusel, ale pražský odborník, který se roku 2001 podílel na přípravě českého zákona o pohřebnictví, je už teď skeptický: "Češi v Boha moc nevěří a investice do pohřbu je podle místních zvyklostí vyhazování peněz," říká Grametbauer. "Například plná polovina pohřbů v Praze se koná bez obřadu."

Romové a světští

Jen Romové a světští prý nelitují statisíců k důstojné oslavě derniéry života. Jejich zemřelí však putují do země tradičně v rakvích. "Kolotočáři zájem neprojeví a pro ostatní budou tyto extravagantní pohřby drahé a zbytečné," prorokuje ředitel Grametbauer. I v Česku už si ale popel z bližních nechávají pozůstalí dekorativně zalít do skla. Nehledě na to, že si z babičky můžete nechat vybrousit diamant.

Památeční skla, do nichž se také zatavuje popel.Po smrti zbude z člověka až sto kilogramů masa a kostí, což je břemeno, které rychle podléhá zkáze. Kam s ním? Staří Egypťané mrtvoly mumifikovali, indiáni pohazovali v prérii jako potravu pro ptactvo a zvěř, Češi je zakopávají nebo spalují. Za Rakouska-Uherska u nás pohřbívali výhradně hrobníci, zpopelnění umožnil až československý parlament roku 1919.

Ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch poznal současné inovace na brněnském veletrhu pohřebnictví VENIA. Kompostování podle něj spočívá v hlubokém zmrazení těla a jeho rozbití na miliony střípků, které se v půdě dokonale rozloží a naplní tak biblický citát: "Prach jsi a v prach se obrátíš".

Kompost a roztok

Rozpouštění se zas nazývá "resomace". Definuje je rozklad tělesné schránky v louhu draselném a vylití roztoku do kanalizace. Jde o tak brutální znásilnění piety, že se nad ním posluchači ježí po těle chlupy. Zdá se však, že by mohlo být nejen proveditelné, což právě prověřuje Evropská komise, nýbrž možná i užitečné - žíravina s rozpuštěnými nebožtíky může roury pěkně prošťouchnout. Koneckonců chemický přípravek zvaný Krtek je také louh a používá se v domácnostech na ucpané odpady.

Mlčoch se domnívá, že zmíněné vynálezy dobývají svět, jelikož se jim podařilo obejít memento kouřícího komína. Kompost nebo roztok prostě působí přírodněji nežli dým.

Celý článek si přečtěte v aktuálním čísle časopisu Instinkt, které vyšlo ve čtvrtek 19. srpna.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ