Deprese nemá podle vědců zvláštní vliv na vznik rakoviny

1. 10. 2013 13:13
Deprese může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí (ilustrační foto).
Deprese může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí (ilustrační foto).

Francouzští vědci na základě letitého výzkumu popírají zažité tvrzení, že deprese má u lidí značný vliv na vznik rakoviny. Platí však, že deprese může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí. Stojí to ve zprávě, kterou vědci zveřejnili a z které citoval server francouzské televize TF1.

Lékařský výzkum trval od roku 1994 do roku 2009 a sledoval 14 203 lidí. Neodhalil přitom žádnou zvláštní souvislost mezi projevy deprese v životě člověka a pozdějším vznikem několika druhů rakoviny, zejména prostaty, prsu, tlustého střeva a krve.

"Utkvělé představy mají někdy tuhý kořínek. Hned od počátků medicíny se melancholie spojovala s růstem zhoubných nádorů. Názor přetrval dodnes, přestože ho dosud nepodpořila žádná větší studie," řekl psychiatr Cédric Lemogne z pařížské nemocnice Georges Pompidou.

Prokázáno podle něj není ani to, že by pacientům s rakovinou zvlášť přitížily deprese, jimiž kvůli onemocnění trpí asi čtvrtina z nich. Tyto deprese se musejí léčit současně s rakovinou. Existuje naopak silná vazba mezi depresí či stresem a kardiovaskulárními chorobami, dodal Lemogne, který výzkum koordinoval.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata nosí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
8. 7. 2025
ilustrační foto

Na dobrovolné vojenské cvičení nastoupilo 718 studentů středních škol

Domácí
8. 7. 2025

První gameplay z Mafia: The Old Country ukazuje drsnou Sicílii i návrat ke kořenům série

Věda a technika
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ