Domácí úkoly mohou přispět k prohlubování nerovností ve vzdělávání, uvádí mezinárodní organizace OECD, která se na tuto problematiku zaměřila v aktuálním vydání dílčí zprávy PISA in Focus. V zemích, které se zúčastnily testování PISA v roce 2012, trávili patnáctiletí žáci nad domácími úkoly průměrně pět hodin týdně. V České republice to byly zhruba tři hodiny, což byl třetí nejnižší počet po Finsku a Koreji.
Domácí úkoly sice představují další příležitost k učení nebo upevňování získaných znalostí, ale pro znevýhodněné děti mohou znamenat komplikace. Tyto děti totiž méně často mají doma klidný kout, kde by je mohly zpracovat, a chybí jim rovněž podpora a motivace ze strany rodičů. "Domácí úkoly pak mohou mít nezamýšlený důsledek ve formě prohloubení výkonnostní propasti mezi studenty z rozdílných socio-ekonomických prostředích," uvedla organizace OECD.
Průměrně děti z rodin s vyšším statusem tráví nad úkoly o 1,6 hodiny týdně více než jejich znevýhodnění vrstevníci. Největší rozdíly jsou v Šanghaji, Itálii a na Tchaj-wanu, naopak v tuzemsku jsou podle tohoto průzkumu velmi malé. Pro podporu sociálně znevýhodněných dětí OECD doporučuje opatření ze strany škol. Mohla by mít podobu například nabídky klidného prostoru v budově školy, kde by si děti mohly úkoly udělat. Učitelé by navíc mohli pracovat s rodiči na tom, aby dokázali lépe motivovat své potomky ke školní práci.
Rozdíly mezi množstvím času, které patnáctiletí žáci nad úkoly stráví, byly velmi výrazné. Například v Rusku to bylo bezmála deset hodin týdně, v Itálii zhruba devět. Ve Finsku a Koreji byly děti domácí prací do školy zatíženy méně než tři hodiny týdně.
V srovnání s průzkumem z roku 2003 je patrný pokles. Průměr OECD se snížil o bezmála hodinu z původních 5,9 hodiny. Tento trend byl zaznamenán v 31 z 38 zúčastněných zemí včetně Česka, kde ubylo asi 45 minut domácí práce. Statisticky významné navýšení proběhlo jen v Austrálii a Rakousku.
Množství času, který žáci domácí přípravě věnují, pozitivně ovlivňuje jejich výsledky v testování PISA. Není to však neomezené. Z průzkumu z roku 2009 vyplynulo, že po zhruba čtyřech hodinách týdně už mají další domácí úkoly jen malý vliv na výkon v testech.