Chcete mít větší úspěch v kariéře i milostném životě, a nádavkem ještě zdravý mozek do vysokého věku? Pak byste se měli naučit další jazyk, radí valná většina Američanů a Britů, jejichž názory zkoumala jazyková aplikace Babbel. Z průzkumu vyplynulo, že pro 71 procent Američanů a 61 procent Britů je člověk hovořící více než jedním jazykem je pro ostatní přitažlivější.
Průzkumu aplikace Babbel se zúčastnilo 3 tisíce anglicky hovořících respondentů. Devět z deseti připustilo, že by byli ochotni se kvůli lásce naučit nový jazyk. Zhruba polovina k tomu dodala, že sní o romantickém vztahu s někým z jiné země. Pokud se z ložnic přesuneme na pracoviště, pak zhruba každý čtvrtý dotázaný Američan a Brit uvedli, že to, že hovoří pouze anglicky, je profesionálně brzdí. Pak patrně není překvapením, že jeden z osmi přiznal, že si ve svém životopise v kolonce jazykových znalostí "tak trochu zapřeháněl".
"Jazyky člověku nejen umožňují rozvíjet se co do perspektivy a použitelných znalostí, ale také otevírají dveře a pomáhají lépe pochopit jiné kultury a lidi," řekla zpravodajskému serveru ředitelka didaktického oddělení Babbelu Miriam Plieningerová. "Znalost dalšího jazyka pomáhá prolomit hranice a spojit se na speciální úrovni vzájemného porozumění, ať už na ulici, při cestování, nebo podnikání," dodala.
Vliv má řada faktorů
Globálně více než polovina světa je schopná mluvit nejméně dvěma jazyky, ale anglicky hovořící obyvatelé západních zemí za tímto průměrem zaostávají. Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 2001 jen asi čtvrtina Američanů dokáže vést konverzaci ve druhém jazyce - většinou ve španělštině. A v roce 2014 studie Eurobarometru zjistila, že asi 60 procent lidí v Británii a Irsku jsou monolingvní.
To, jak snadné nebo naopak složité pro člověka je pochytit cizí jazyk, ovlivňuje řada faktorů. Pokud je jazyk, který se chceme učit, ze stejné jazykové skupiny, pak by jeho pochycení mělo být snazší. Teoreticky by tedy pro anglické mluvčí měly být snazší germánské jazyky, jako je němčina či holandština.Dalším faktorem ovšem je "povědomost" z běžného života, což je důvod, proč si Američané všeobecně lépe poradí se španělštinou a Britové s francouzštinou, byť jde o románské jazyky.
Právě francouzština je navíc podle amerických a britských uších nejromantičtěji znějícím jazykem, a francouzský přízvuk v angličtině jim zní nejvíc "sexy". A aby výhod znalosti dalšího jazyka nebylo málo, tak krom toho, že vás učiní přitažlivějšími, úspěšnějšími a chápavějšími, je také dobrá pro vaše zdraví.
V roce 2011 zjistila kanadská neuroložka Ellen Bialystoková, že pravidelná komunikace ve více než jednom jazyce od raného věku zvyšuje poznávací schopnosti a dokáže oddálit symptomy Alzheimerovy choroby. Jednoduše řečeno, cizí řeč je skvělým způsobem, jak pravidelně procvičovat mozek.