Česká filharmonie chystá na říjen cyklus komorních koncertů určených těhotným ženám. Projekt Hudba jako pohlazení pro budoucí maminky proběhne pod záštitou porodníků a neonatologů. Muzikoterapie se využívá v různých oblastech léčby.
V několika porodnicích probíhá muzikoterapie u porodů, ale i k podpoře a léčbě kojenců, zejména těch předčasně narozených. Podle Lumíra Kantora, primáře neonatologie z Fakultní nemocnice v Olomouci a vědeckého sekretáře České neonatologické společnosti, je pozitivní vliv na matku a dítě před porodem, při něm i po něm jednoznačně prokázán.
"Právě maminčina řeč či hudba může být jednou z nitek přediva spojujícího duše matky a dítěte. To, do jaké míry maminka naslouchala svému miminku v těhotenství, má pak obrovský význam pro jejich vzájemné naslouchání po celý následující život," píše Kantor v tiskové zprávě k projektu.
Reakce na hluk: kopání
"Moderní vyšetřovací metody umožňují nahlédnout na to, co se v mozku dítěte děje. Hodně odpovědí jsme získali prostřednictvím předčasně narozených dětí, které nám předávají informace ze světa, o němž jsme dosud věděli jen velmi málo. Víme, že silný hluk vyvolává srdeční odpověď už od 18. týdne těhotenství. V 25. týdnu už hluk vyvolává pohyby či kopání, v 29. týdnu je odpověď na zvukové stimuly přítomna spolehlivě a v 35. týdnu těhotenství už sluch odpovídá úrovni sluchu dospělých. Během posledního trimestru těhotenství dochází ke zvětšování rozsahu frekvencí, které je plod schopen vnímat," pokračuje Kantor.
Cyklus Česká filharmonie zahájí 19. října v Rudolfinu.