Nehledě na hrozby terorismu či uprchlickou krizi jsou Němci s životem v zemi obecně spokojenější než v předchozích letech. Vyplývá to z takzvaného atlasu štěstí, který zveřejnila německá pošta Deutsche Post. Pošta se o aktualizaci atlasu stará každoročně. Jako možné důvody větší spokojenosti Němců považují autoři studie hospodářskou prosperitu Německa, růst platů a klesající počet nezaměstnaných.
Pohled na štěstí v životě není v Německu vyrovnaný, obyvatele takzvaných nových spolkových zemích, tedy někdejšího východního Německa, trápí větší skepse než jejich západní spoluobčany.
V rámci průzkumu respondenti hodnotili známkou od nejhorší nuly do nejlepší desítku spojenost v rodině, práci či zdraví. Celoněmecký průměr životní spokojenosti letos činí 7,11, zatímco loni to bylo 7,02.
Zdaleka nejhůře vnímají život lidé ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, která patří v rámci Německa k nejchudším. Menší důvody k radosti mají i ostatní východní Němci, žádný z východních regionů totiž hranici sedmi bodů nepřekonal.
Největší radost ze života mají Němci na pobřeží Severního moře, vítězem ankety se totiž stalo severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko (7,41 bodu). Spokojeně odpovídali i obyvatelé Severního Porýní, Dolního Saska či Bavorska. V případě Bavorska žijí nejspokojenější lidé na severu v regionu Franky.
Z dotazování vyplynulo, že největší radost mají Němci se stavem svého bydlení a s rodinou, poté následovala spokojenost s volným časem, prací a zdravím, žebříček zakončily domácí rozpočet a platy, ale i zde uspokojení oproti minulým letům stoupá.
Se skepsí Němci nahlížejí na aktuální problém migrace, nejvíce pak na východě, kde si 56 procent respondentů myslí, že díky přistěhovalectví se z Německa stane rozmanitější země. Na západě má tento názor 70 procent dotazovaných. Čím více se Němci o kontakty s migranty starají, tím více jsou k přistěhovalectví tolerantnější. S růstem tolerance pak podle atlasu štěstí roste i spokojenost s vlastním životem.