Šikana v práci. Co všechno musíte vydržet

18. 6. 2015 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Začíná to popichováním, šuškandou a ironickými poznámkami. Pokračuje veřejným shazováním, nesmyslnými úkoly, přehlížením i nadávkami. Živý terč se ocitá pod tlakem, hroutí se. Někdy sáhne i k sebevraždě. Jak šikanu v práci ustát a zbaběle neprchnout?

Každodenní pláč podřízených, nadávky do tlustých prasat, strach... Tak vypadala podle některých zaměstnanců situace na ministerstvu školství za éry Marcela Chládka. Opakovaná obvinění ze šikany ministr nakonec neustál a tento měsíc byl odvolán. Policistce Petře Lhotákové se podobného zadostiučinění nedostává. Před osmi lety si postěžovala v odborovém časopise na chování nadřízených a ti s ní od té doby hrají hru na kočku a myš. Dostala posměšnou přezdívku a nyní čeká na soud. I tak by na svém chování a postupu prý nic neměnila. "Nemohla bych se podívat sama sobě do očí, kdybych neudělala, co dělám," říká.

Až se stydím, jak laxně jsem k šikaně přistoupila před lety já, kdy jsem to raději bez boje zabalila. Tehdy jsem se vracela z mateřské. "Na původní místo zapomeňte (oddechla jsem si, vůdčí ambice jsem už ztratila), i na dané oddělení (to zamrzelo, ale nic víc). A zkrácený úvazek?" nadřízený se rozesmál. "Jsou snad chůvy, ne!" A to jsem chtěla změnu úvazku jen na pár měsíců, než syn nastoupí do státní školky. Byly mi nabídnuty posty, na které se fronty nestojí - jinde prý ale bylo plno. Když jsem navrhla, že odejdu, vedoucí pookřál. Nebude mi rozhodně bránit, ale na odstupné mám zapomenout. Iniciativně jsem si tedy sama v rámci firmy našla místo, potenciální vedoucí nebyl proti. A tu najednou si ten původní vzpomněl, že mě přece jen potřebuje.

Přetahovaná nakonec dopadla, přestoupit jsem mohla, tedy pod podmínkou, že mi přepíší smlouvu - z doby neurčité (ve firmě jsem před mateřskou byla téměř deset let) na roční. Nová vedoucí si libovala v aroganci, ironii, zesměšňování: "Proč se tváříš tak tragicky, někdo ti snad umřel?", "Co tady předstíráš práci do šesti do večera?" Narážek v tomto duchu bylo nepřeberně.

Podřízený je líný hňup

"Nemůžu jet na teambuilding, můj čtyřletý syn má vysoké horečky a antibiotika," omluvila jsem se dva dny před odjezdem. "Tak to si koukej srovnat priority, sežeň si hlídání, prostě pojedeš!" zařvala vedoucí. Nejela jsem a už jsem se vezla. Všechno jsem dělala špatně a měla jsem se zamyslet, jestli mě moje zaměstnání baví! Domů jsem se přitom běžně vracela po deseti hodinách práce, psala o víkendech, dovolenou si musela nadělat. Trpělivost mi po čase došla a ve firmě jsem si domluvila jiné místo. Zpočátku jsem prožívala duševní lázně, pak na mě ale i tam dosáhla chapadla nepřející šéfové. Pomluvami nakonec dosáhla toho, že jsem musela odejít.

Podle zkušeností Jakuba Švece, lektora ve vzdělávání, se na špatné situaci podepisuje to, že u českých šéfů převládá představa, že podřízený je líný, nemotivovaný hňup, který pracuje jedině pod tlakem. 

* Co radí psycholog Pavel Beňo a jak je to se šikanou v Čechách?

* Jakou zvolit nejlepší cestu obrany proti šikaně?

* Je chytré si svého nadřízeného nahrávat?

* Jak moc je důležité zajít s kolegy po práci "na pivo"?

* Co se stane, když u policie dostanete nálepku "konfliktní osoby"?

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu INSTINKT, který vychází 18. června 2015.

Autor: Kateřina PokornáFoto: Shutterstock

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ