Pokud si myslíte, že s přibývajícími roky budete na své dospívání vzpomínat jako na nejšťastnější období v životě, možná se mýlíte. Podle anglických psychologů totiž s věkem roste pocit spokojenosti a radosti ze života. Na změnu k lepšímu se podle nich mohou lidé těšit po čtyřicátých narozeninách.
Projektu Warwické univerzity se zúčastnilo deset tisíc dobrovolníků nad 40 let z Británie a Spojených států. Psychologové se zajímali o několik aspektů jejich života jako sociální kontakty, mentální schopnosti, fyzické zdraví či nadváhu.
Ukázalo se, že přestože některým ze sledovaných ubyly síly a fyzické schopnosti, psychické rozpoložení se téměř u všech prý zlepšilo v porovnání s dobou, kdy jim bylo méně než 35 let. "Myslíme si, že to má spojitost s tím, jak se tito lidé dokážou vyrovnat se stresem. Posiluje se totiž u nich vnitřní mechanismus, který je dělá odolnějšími proti těžkostem," tvrdí psycholog a vedoucí studie Saverio Stranges v listu The Guardian.
Dodává však, že většina jeho kolegů se přiklání k tezi, že za pocitem větší spokojenosti může být fakt, že lidé nad čtyřicet už nemají přehnaná očekávání a nakonec jsou svým životem mile překvapeni. "Čtyřicátníci si nakládají méně úkolů a je také velmi pravděpodobné, že se již dokázali vyrovnat se svými slabostmi a nedostatky. Jednoduše si uvědomí, že nemohou zvládnout vše, a přestanou to řešit," tvrdí autor předchozí studie zabývající se pocitem štěstí Andrew Oswald.
Z jeho práce vyplývá, že pocit štěstí v průběhu života se řídí podle křivky ve tvaru U. Během dospělosti dochází k razantnímu poklesu spokojenosti, který se však po oslavě 40. narozenin mění a opět stoupá.