Třetina vysokoškoláků trpí nemocí odkládání věcí na později

6. 1. 2011 15:45
Za odkládáním úkolů může stát chronická nemoc.
Za odkládáním úkolů může stát chronická nemoc.

Prokrastinací, tedy chorobným odkládáním povinností, trpí podle odhadů deset až třicet procent studentů vysokých škol. Nejde přitom o lenost - tito lidé nedokážou dokončit ani jednoduché úkoly, což je omezuje v pracovním i osobním životě. Odborníci na závislosti proto od ledna spustili webovou poradnu, kde lidé najdou testy a informace o prokrastinaci, ale také třeba o závislosti na internetu.

"Jde o problém v rozhodovacích dovednostech, neumějí si naplánovat, realizovat a dokončit úkol," uvedl vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Miovský. Výzkum tohoto chování je ale v počátcích a zatím nejsou k dispozici serióznější data. Problém postihuje nejčastěji lidi kolem dvaceti let, rozšířen je zejména mezi vysokoškolskými studenty, kteří si studijní povinnosti plánují z velké míry sami. Prokrastinací trpí podle odborníků stále více lidí, její výskyt úzce souvisí se zvyšujícími se požadavky společnosti na výkonnost práce. 

Anketa:

Patříte k lidem, kteří až chorobně odkládají věci na poslední chvíli?

Chorobné odkládání povinností je někdy spojeno se závislostí na internetu, avšak plnit úkoly často lidem zabraňuje i třeba deprese. Zájemci se mohou na webu adiktologické poradny otestovat, jak jsou na tom s různými druhy závislostí, odborníkům zároveň mohou poslat dotaz nebo si přečíst rady, jak se závislostí bojovat. V případě prokrastinace se doporučuje odstranit u pracovního stolu všechny rozptylující prvky, rozdělit si úkol na menší části a po splnění každé z nich si dát krátkou pauzu nebo si určit malou odměnu za splnění příslušné povinnosti.

"Někdy je to jen záležitost tréninku, třeba nácviku, jak si naplánovat jednoduchou akci," vysvětlil Miovský, v čem spočívá léčba. Navzdory osvětě je prý totiž obecné povědomí o různých typech závislostí dost nízké a na lidi, kteří něčím podobným trpí, se pak okolí dívá skrze prsty. Právě internetová poradna by tak měla být prvním místem, kam se může postižený se svým problémem obrátit. Primárně je určena studentům a zaměstnancům univerzity, s dotazem se tam ale může obracet i veřejnost.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ