Raději mírná nadváha, ale hlavně pohyb, říkají lékaři

Zdraví
21. 10. 2013 13:37
Lidé s nějakými kily navíc jsou zdravější, než ti hubení, pokud se hýbou (ilustrační foto).
Lidé s nějakými kily navíc jsou zdravější, než ti hubení, pokud se hýbou (ilustrační foto).

Nejvíce Čechů umírá na kardiovaskulární choroby, výjimkou už nejsou ani mladí lidé. Ukazuje se přitom, že pro náš zdravotní stav je zásadní kardiometabolické zdraví. Platí, že aktivní člověk s mírnou nadváhou může být v mnohem lepší kondici než jedinec, který má sice optimální hmotnost, ale nehýbe se.

Podle dlouhodobé americké studie Aerobics Center Longitudinal Study, která sledovala padesát tisíc mužů a žen, stál nedostatek pohybu až za 17 procenty úmrtí. Už třicet minut pohybu denně se přitom pozitivně podepisuje na našem zdraví, potvrzují lékaři (někteří hovoří i o ještě kratším časovém úseku). Pokud navíc přidáme pohyb s dopady (běh nebo nordic walking), jsme na nejlepší cestě například k odbourání rizika osteoporózy. Pravidelným cvičením si tělo reguluje příjem energie, a není tedy nutné se příliš omezovat v jídle. Neměli bychom přitom ale cvičit na lačno, jinak si tělo začne brát cukr z bílkovin.

Fyzická aktivita je klíčová. Podporuje zdraví a udrží vás fit, i když máte nějaké to kilo navíc.Na potřebu fyzické aktivity upozornil na podzimním Mezinárodním kongresu o výživě ve Španělsku i odborník na sportovní medicínu Steven Blair z univerzity v Jižní Karolíně: "Alespoň 75 minut pohybu týdně je prospěšných, cítíme se lépe a máme více energie. Ve vyspělých státech má většina lidí sedavé zaměstnání, v USA je 25-35 procent dospělých neaktivních, což vede k vyšší úmrtnosti," prohlásil.

Pozor na škrob

I pokud se člověk pravidelně hýbe, je potřeba dodržovat zdravou životosprávu a konzumací vhodného množství různých potravin blahodárný účinek pohybu podpořit. Podstatný je celkový příjem energie, množství jednotlivých živin a období během dne, kdy je konzumujeme. Poslední dobou se hodně mluví o rizicích obezity ve spojení s cukrem, ale veřejnost méně ví o nebezpečí, které představují škroby. Jejich zdrojem jsou obiloviny, brambory a další části rostlin běžné v potravě.

Pozor na to, kolik škrobů konzumujete."Zatímco cukry v potravině každý pozná, větším problémem jsou škroby obsažené především v pečivu. Škroby nejsou sladké, ale mají vysoký glykemický index. V Česku se zvyšuje příjem nasycených kyselin a právě škrobu. Ten by však měl být 40 energetických procent, určitě ne přes 50," řekl TÝDNU Pavel Suchánek, odborník na zdravou výživu z Institutu klinické a experimentální medicíny Praha. I proto odborníci upřednostňují před "bílým" celozrnné pečivo, které obsahuje vlákninu, takže máme dříve pocit sytosti a nesníme tolik škrobu.

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ