Způsob života může podle vědců až za devadesát procent zhoubných nádorů. Před rokem přitom vyšla studie, která tvrdila opak: že rakovina je smůla.
Způsobuje rakovinu životní styl, nebo je to jen náhodná shoda okolností? Skupina vědců v čele se Song Wuem z newyorské Stony Brook University tvrdí, že správnější je první možnost. Vědci se pokusili vyčíslit mutace způsobující rakovinu během dělení buněk. Všichni každý den hrajeme genetickou loterii. V našem těle neustále vznikají nové buňky, což zahrnuje i kopírování DNA. Pokud při něm dojde k chybě, může vzniknout nebezpečná populace potenciálně nádorových buněk. Jestliže je bílé krvinky nestačí včas zlikvidovat, je zaděláno na problém.
Podle Wua a jeho spolupracovníků však buňky v našich tkáních nemutují dost často na to, aby jen jejich běžné dělení způsobilo většinu zhoubných nádorů. Vnější faktory, jako jsou mocné mutagenní jedy obsažené v cigaretovém kouři nebo ultrafialové záření, stojí za sedmdesáti až devadesáti procenty všech rakovinových onemocnění. K tomuto číslu vědci došli výzkumem stop vnějších příčin spojených se způsobem života v DNA rakovinných buněk. Není to však jediný důkaz.
Nic než smůla?
Výskyt různých typů rakoviny se v jednotlivých oblastech světa liší. Například v západní Evropě trpí rakovinou prsu asi pětkrát více žen než na jihu Asie. Na Novém Zélandu je zase proti Střední Asii asi pětadvacetinásobný výskyt rakoviny prostaty. Přistěhovalci do zemí s vyšším výskytem určitých nádorů většinou po změně bydliště začínají trpět stejnými nemocemi jako původní obyvatelé. Podle výzkumu Wuovy skupiny, jehož výsledky vyšly v jednom z posledních čísel časopisu Science, bychom se tak alespoň v principu mohli většině zhoubných nádorů vyhnout.
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.