Rakovina prsu se vrátí až třiceti procentům pacientek

Zdraví
8. 5. 2016 06:05
Sebevyšetření na rakovinu prsu (ilustrační foto).
Sebevyšetření na rakovinu prsu (ilustrační foto).

Až třiceti procentům pacientek se i při včasném odhalení rakoviny prsu zhoubná nemoc vrátí, obvykle nečekaně, i po více než patnácti letech. Rozšíří se do celého těla, i s metastázami ale mohou ženy prožít kvalitní život. Upozornit na to chce nezisková organizace ONKO Unie v edukativní kampani Nejsem na odpis. Kampaň vychází z informací, potřeb a přání pacientek, zjištěných v dotazníkovém šetření.

Průměrný věk ženy s metastatickým karcinomem prsu je 60 až 70 let, nemoc se ale často týká i mnohem mladších žen, řada se stará o nezletilé děti. Metastatická forma je chronické onemocnění s průměrnou dobou přežití tři až pět let, často ale pacientky žijí i sedm a více let.

Kampaň za osvětu o životě pacientek s rakovinou.Ročně je v Česku zjištěno na sedm tisíc nových případů rakoviny prsu. Na rozdíl od časné rakoviny prsu bez metastáz, o níž se běžně mluví, včetně možností prevence, má metastatická forma stigma nemoci, kdy pacientka jen "čeká na smrt". Při vhodné léčbě ale může žít kvalitní život, starat se o rodinu, být s přáteli a věnovat se zálibám a koníčkům. Na webu se rodina i přátelé dozvědí, jak s ženou komunikovat a jak ji podpořit.


"Bohužel se moc nehovoří o ženách s pokročilým stadiem nemoci. Tento propastný rozdíl v komunikaci se promítá i do celkového přístupu k pacientkám, že už nemají šanci na kvalitní život. Tento mýtus bychom chtěli vyvrátit," řekla ředitelka ONKO Unie Petra Adámková.

V dotazníkovém šetření odpovědělo v únoru a březnu 137 žen. Polovina by chtěla o své nemoci vědět víc a polovina by uvítala další možnost léčby. Až 99 procent uvedlo, že považují za důležité, aby měly informace o své nemoci. Největší váhu jako zdroji informací přikládají lékaři a internetu. Za nejpřínosnější aktivity považují ženy fyzioterapii, relaxační cvičení a vzdělávací akce s informacemi o léčbě a léčebném režimu.

Signálem návratu onemocnění může být nezvyklá bolest, která nepřejde, ani pokud je pacientka v klidu. Signálem může také být dvojité vidění, brnění končetiny, dušnost nevysvětlitelná jinou chorobou, hubnutí bez zjevné příčiny, nechuť k jídlu, zažloutnutí kůže nebo bělma očí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kaloň Karel, Facebook

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ