Studie skel
Rakovina z auta. Sluneční záření skrz boční okna
16.05.2016 17:00
Boční okna automobilů nechrání dostatečně řidiče před slunečním zářením. To může být důvodem, proč většina rakoviny kůže vzniká na levé, a nikoliv na pravé straně tváře. K takovému závěru dochází alespoň studie zveřejněná v americkém odborném časopise JAMA Ophthalmology.
Kdo jezdí v autě s rukou vystrčenou z bočního okna, riskuje spálení kůže. Taková skutečnost asi nikoho nepřekvapí. Americký vědec Brian Boxer však na základě svého výzkumu tvrdí, že riziko onemocnění, způsobeného slunečním zářením, hrozí řidičům i při zavřených oknech. Důvod je údajně jednoduchý. Zatímco přední skla automobilů jsou konstruována tak, aby propouštěla jen minimum UV záření, boční skla zdaleka takovou ochranu neposkytují.
"Výrobci by měli začít přemýšlet o zvýšení ochrany před zářením v bočních oknech svých automobilů," uvedl Brian Boxer v odborném časopise JAMA Ophthalmology. Vychází ze své vlastní rozsáhlé studie vlastností skel u 29 modelů aut. Boxer navštívil postupně v Los Angeles několik automobilových prodejců a za slunečného počasí testoval, v jaké míře propouštějí okna jednotlivých vozů UV záření. Přitom zjistil, že přední skla chrání řidiče v průměru z 96 %, boční ale jen ze 71 %. U některých aut, třeba u nových modelů BMW a Porsche, byla ochrana bočních oken jen "šedesátiprocentní" a celkově nižší než například u buicku vyrobeného v roce 1990. Naopak nejsilnější ochranu poskytovala boční skla u nejnovějších modelů Lexus a Mercedes (96 %). "Nejde o to, že by v levnějších autech byli řidiči z boku před sluncem chránění méně než v dražších. Záleží na modelu a použitém druhu skla," tvrdí Boxer. Podle něj by tedy mělo smysl stanovit určitou normu ochrany před UV zářením v autech, platnou pro všechny výrobce.
Studie velmi opatrně spekuluje i o tom, že v dnešní době, kdy celá řada lidí tráví v autě každý den dlouhé hodiny, může mít nedostatečná ochrana řidičů před sluncem vliv i na výskyt rakoviny kůže, šedého zákalu nebo zakalení oční čočky. Podle lékařských statistik totiž tato onemocnění častěji vznikají na levé straně obličeje, tedy v místech, kterou řidič při jízdě vystavuje slunci. Zatímco se ale třeba při návštěvě plovárny nebo mořské pláže většina lidí maže ochrannými krémy, v automobilu se krémem chrání jen málokdo. "Měli bychom upozornit řidiče i posádky aut, aby zejména při dlouhých cestách toto riziko nepodceňovali," uvedla oční lékařka Jayne Weissová z Louisiana State University.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.