Myomy vyrůstající z děložní svaloviny, jsou nejčastějšími nezhoubnými nádory, které postihují každou druhou až třetí ženu. Jejich dosud běžná léčba - operační odstranění celé dělohy, začíná stále více ustupovat méně rozsáhlým operacím nebo jen léčbě konzervativní.
Myom může růst buď pouze ve stěně dělohy, nebo vyrůstá na povrch dělohy, či naopak dovnitř do dutiny děložní. "Myomy jsou hormonálně závislé a rostou potud, dokud jsou hormonálně činné vaječníky, které vytvářejí ženské pohlavní hormony. Jakmile se žena dostane do přechodu, myomy již dále nerostou," vysvětluje MUDr. Marek Ožana ze zdravotnického zařízení Novagyn v Ostravě. Počet, velikost i umístění myomů obvykle určuje, zda a jaké potíže ženě způsobují.
Ženy, jimž gynekolog diagnostikuje myom, si nejčastěji stěžují na silnou, prodlouženou menstruaci, na nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo na krvácení při pohlavním styku. Leckdy je trápí také tlakové bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. "Předpokládá se, že myom do velikosti tří centimetrů, zvláště je-li pouze jeden, by na otěhotnění nemusel mít vliv," říká doktor Ožana. Ovšem pokud má žena myom větší než tři centimetry a nedaří se jí otěhotnět, může to být příčina neplodnosti.
Stává se, že některé myomy ženám žádné potíže nezpůsobují, jsou bezpříznakové. U nich není třeba léčebně zasahovat. Postačí je pouze sledovat a při pravidelných prohlídkách obvykle jednou za půl roku kontrolovat jejich velikost, aby se nestalo, že se myom rychle zvětší a zaskočí ženu akutními problémy.
"Jak vidím v denní praxi, nejčastějším způsobem léčby myomů je zatím odstranění dělohy. Je to proto, že myom často přivede ženu ke gynekologovi v době, když již nechce rodit další děti. Gynekolog pak často pacientce řekne: vyřešte to jednou provždy, bude to pro vás pohodlnější, nebudete už menstruovat. Ale ženy již začínají o své léčbě víc přemýšlet a častěji teď preferují operaci, při níž je pouze odstraněn myom," uvádí doktor Ožana.
A ani chirurgický zákrok nemusí být vždy nutný. Leckdy lze léčbu zahájit podáváním hormonálních léků. Je pravda, že řada z těch starších mívá mnohé nepříjemné vedlejší účinky. Na našem trhu je však k dispozici i relativně nová cílená léčba děložních myomů, lék v tabletové formě s účinnou látkou ulipristal acetát. Působí na zmenšení myomů a snižuje krvácení i další průvodní obtíže, navíc nemá nepříjemné vedlejší účinky. Někdy užívání léku pomůže zmenšit myom, což umožňuje jeho následné šetrnější vyjmutí. Výjimečné ale nejsou případy, kdy samotné užívání léku natolik zlepší stav pacientky, že operace není potřebná.
Autorkou textu je Markéta Duspivová