Úraz je nejčastější příčina úmrtí dětí. Ročně jich zemře dvě stě. Ambulance ročně ošetří 450 tisíc dětských úrazů, 30 tisíc přijímají ve vážném stavu nemocnice a až tři tisíce z nich mají vážné a trvalé následky.
"Náklady na léčbu a ekonomické ztráty se blíží ročně 20 miliardám korun," vypočítává jeden z organizátorů projektů Dětství bez úrazu Jan Kostner. "Situace v Česku je alarmující, v evropském srovnání má Česko více než dvojnásobnou míru úmrtnosti dětí na úraz než vyspělé země."Podle Kostnera lze většině úrazů zabránit. Švédsku, které je na špici Evropy s nejmenším počtem dětských úrazů, se podařilo 40 let trvající kampaní snížit počty dětských úrazů o 90 procent. V roce 2006 jako první a jediná země neevidovala žádné úmrtí dítěte při dopravní nehodě.
V Česku se podle Kostnera díky kampani Dětství bez úrazů situace taky zlepšuje. Česko se tak posunulo z 22. místa v počtu úmrtí dětí do 19 let na úraz na osmé místo a ve skupině dětí do 14 let dokonce na třetí místo v žebříčku zemí s nejmenším počtem dětských úrazů.
Pojďte s námi do kuchyně
Kostner dodal, že úrazům lze zabránit - hlavní cestou podle něj je oslovit děti a rodiče a upozorňovat je na rizika. Podstatná je i úprava legislativy a změna prostředí. Za úraz malých dětí můžou podle Kostnera vždy rodiče - dítě neumí předvídat rizika, přitom chce zkoumat svět.
V rámci speciálního projektu "velkých kuchyní" si mohou dospělí prožít pocity dítěte v kuchyni, kde jsou oproti velkému nábytku malí jako děti a podobně jako ony nevidí na pracovní plochy. Projekt sjezdí jako loni celou republiku. Letos je nově součástí kampaně mluvící auto, které varuje před riziky. V čekárnách pediatrů najdou děti propagační materiály, například omalovánky o prevenci úrazů. Dospělí si mohou podle návodu v brožurce udělat bezpečnostní audit domova.
Foto: Profimedia