S močovými infekcemi se setká každá druhá žena

Zdraví
30. 3. 2016 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přichází plíživě a nenápadně - v několika hodinách se ale mění v bolestivou a nebezpečnou hrozbu. Infekci močových cest minimálně jednou v životě dostane přes 2,5 miliónu současně žijících českých žen, 15 procent z nich dokonce opakovaně. V extrémních případech končí se záněty ledvin v nemocnici.

Močové infekce jsou společně s respiračními záněty nejčastějšími infekcemi, které člověka ohrožují. Právě nyní plní ordinace praktických lékařů a urologů pacienti s těmito obtížemi - podle specialistů začíná v březnu "jarní sezóna" zánětů močových cest. "V současné době sem přicházejí 2 až 3 pacientky denně se záněty močového ústrojí. Dle mých zkušeností jich v brzké době přibyde," potvrdil praktický lékař Vladimír Marek z ordinace FamilyMed Brno. Tento trend potvrzuje i předseda Mladých praktiků Norbert Král.

"Pacientky se záněty močových cest jsou zde na denním pořádku. Bohužel většinou přicházejí s významnými obtížemi a nezbývá než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, abychom předešli dalším komplikacím. Mnohdy se stává, že nevinné příznaky jako je pálení při močení skončí jako zánět ledvin v nemocnici na intravenózní léčbě antibiotiky," doplnil Král. Lékaři většinou nasazují antimikrobiální léčbu empiricky (bez vyšetření s předpokladem účinku). Časté užívání antibiotik v případě opakujících se infektů, ale může vést k rezistenci.

K nastartování nemoci stačí málo. Na jaře jsou často na vině klamavé sluneční paprsky, které nedostatečně teple oblečené ženy vytáhnou na studené lavičky, a dojde k prochladnutí. Sníží se imunita sliznice a vzniká zánět. Příčinou "jarních" zánětů je také snížená obranyschopnost organizmu po zimě a proběhlých virózách. Podle uroložky Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. "Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici zhruba 3 až 4 centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie. Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk. Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů," uvedla Matoušková, které ročně do ordinace přijdou s komplikacemi stovky pacientů.

V drtivé většině - až z 85 procent - má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. "Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy i horečkami a krví v moči. V takových případech je nutné jít k lékaři a začít okamžitě s léčbou," podotkl urolog Jaroslav Porš z Nemocnic Turnov.

Pokud jsou pacienti schopni rozeznat infekci v počátku, dříve než propukne v plné síle, mohou zkusit zánět "rozehnat" samoléčbou a režimovými opatřeními. "Doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jenž brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu. Je třeba také dostatečně pít a vyvarovat se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva," dodal Porš. Pomáhá také omezit alkohol a sladké.

Podle Krále umí ženy, které čas od času infekcemi trpí, rozeznat nemoc již v zárodku a zahnat ji, než se plně rozjede. "V rizikových obdobích, jako je jaro nebo léto, které zánětům bohužel přeje, je možné užívat brusinky s D-manosou i preventivně," dodal.

Infekcí močových cest trpí i muži. "Pokud mi do ordinace přijde s příznaky pálení a řezání při močení muž, často skončí v péči urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýře či prostatou, i onkologických," dodal Marek.

O infekci močových cest

- Infekce močových cest jsou v Evropě a severní Americe druhou nejčastější bakteriální infekcí postihující člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy v reprodukčním věku. Incidence infekcí močových cest u dětské populace se pohybuje mezi 1 - 7 %.
- Nejčastěji infekce způsobuje gram-negativní bakterie Escherichia coli, která se normálně vyskytuje ve střevech a kolonizuje perinatální oblast. V podstatně menší míře mohou být původci další druhy bakterií, mykoplazmata, chlamydie, viry, plísně či prvoci. Infekce močových cest se vyskytuje buď primárně, a to na podkladě poruchy lokálních obranných antimikrobiálních mechanismů, nebo sekundárně jako komplikující faktor jiného současně přítomného onemocnění a u jedinců s predispozicí anatomických nebo funkčních abnormalit močových cest.

Autor: - vop -, - red -Foto: ČTK , Štěrba Martin

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ