Léčba hluchoty
Slyšet nosem? Podle vědců to není nemožné
14.02.2011 10:48 Původní zpráva
Obnovit sluch u nedoslýchavých dětí by podle australských vědců mělo jít pomocí buněk z nosu. Tímto způsobem lze prý nahradit nefungující části ušního hlemýždě, protože čichové buňky se dokážou v dětství přeměnit na "sluchové přijímače". Podle odborníků by to mohlo vést k vyléčení některých problémů při vnímání zvuků.
Lidem, kteří trpí takzvanou kochleární nedoslýchavostí, svítá nová naděje, že opět uslyší bez potíží. Australští vědci v časopise Stem Cells uvedli, že tuto sluchovou poruchu jde vyléčit pomocí implantování nosních buněk do ucha. "Množství studií prokázalo, že čichové, vlasové a dentální buňky mají schopnosti se přeměnit ve fungující části nervového systému," potvrzuje Christian Drapeau, šéf výzkumného centra Stemtech International, na serveru AOL Health domněnku, které vedla australské vědce k vyzkoušení nové metody.
Vědci z Johns Hopkins University implantovali lidský buněčný materiál z nosu do uší myšek, které trpěly genetickou ztrátou sluchu. Testované myši byly po měsíci schopny slyšet tišší zvuky. "Hlemýžď je senzitivní orgán, hlavní výzva byla dostat do hlemýždě dostatečné množství buněk bez toho, aby došlo k výraznému narušení," tvrdí Jeremy M. Sullivan: "Další důležitý cíl je v určení mechanismu, jak implantovat buňky, které jsou zodpovědné za vnímání různých zvukových hladin."
Co je to percepční nedoslýchavost? |
Vzniká při porušení vnitřního ucha, což má za následek zhoršené vnímání zvuku. Problém bývá často přímo v hlemýždi nebo ve sluchovém nervu. Tato porucha může být nejen dědičná, ale vzniká také v průběhu života v důsledku infekční nemoci (zarděnky, zánět mozkových blan), při nedostatečném prokrvení orgánu, nadměrném hluku či v pokročilém věku. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.