Za posledních osm let se výrazně zvýšil počet států, které mají k provozování solárií výhrady. Zatímco v roce 2003 upravovala pravidla pro vstup do solárií pouze Francie a Brazílie, v současnosti fungují restrikce v dalších 11 zemích. Čeho se mají milovníci hnědé pokožky obávat?
Dermatologové a onkologové jásají. Vypadá to, že zákonodárci začínají na jejich varování týkající se nebezpečí rakoviny kůže slyšet. Jak uvádí analýza uveřejněná v odborném časopisu Archives of Dermatology, za poslední dekádu výrazně přibylo států, které přístup do solárií omezují zákonem.
"Od roku 2003 je přístup mladých lidí výrazně omezován napříč celým světem díky tomu, že se objevují důkazy na přímé spojení mezi vznikem melanomů a umělým opalováním," komentují trend autoři studie z Colorado School of Public Health.
Jako u moře
Kdo by se měl soláriu vyhnout |
Opalování takzvaným umělým sluníčkem představuje riziko pro každého. Existují však skupiny lidí, u kterých se nebezpečí výrazně zvyšuje: * lidé mladší 20 let * lidé se světlou pokožkou * lidé s velkým množstvím pih * těhotné a kojící ženy * lidé, kteří se dříve extrémně spálili * lidé, kteří prodělali rakovinu kůže * lidé, kteří užívají léky ovlivňující vlastnosti pokožky Zdroj: NHS |
Je to zejména UVA záření, které dokáže na pokožce napáchat závažné škody a vede ke vzniku melanomů, nejzávažnějšího typu rakoviny kůže. Podle odborníků dokáže jedna dávka záření v soláriu ublížit více než slunce u Středozemního moře. Ohrožení jsou zejména lidé mladší 20 let a ti, kteří se již dříve hodně spálili.
Jak uvádí průzkum americké organizace House Committee on Energy and Commerce, většina klientů solárií se však o nebezpečí nedozví. Reklama těchto salonů navíc cílí právě na mladé generace, které po hnědé pokožce touží nejčastěji. "Provozovatelé těchto služeb se obávají restrikcí a nových povinností, protože právě mladší věkové skupiny tvoří gró jejich zákazníků," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ dermatoložka Monika Arenbergerová.
Česká ostuda
Z tohoto důvodu státy jako Francie, Španělsko, Portugalsko, Německo, Rakousko, Belgie, Velká Británie či Brazílie stanovily věkový limit pro vstup do solárií. Česko v tomto ohledu značně pokulhává. Přestože odborné lékařské společnosti minulý rok s ministerstvem zdravotnictví jednaly, v současnosti jsou diskuze na mrtvém bodě.
"Je to ostuda. I Kalifornie, kde jsou k podobným praktikám velmi benevolentní, zavedla zákaz pro velmi mladé klienty," dodává Arenbergerová. Ta spolu se svými kolegy připravila návod, jak některá zdravotní opatření zavést. Osoby mladší 18 let by do solárií neměly mít přístup, dospělí by museli podepisovat informovaný souhlas s tím, že si uvědomují možná rizika. "Nakonec jsme narazili u provozovatelů solárií, kteří s novými pravidly vůbec nesouhlasili. Od té doby nás ministerstvo neoslovilo," říká Arenbergerová.
Lidem, kteří touží po opálené pokožce, lékaři doporučují, aby dávali přednost přírodnímu slunečnímu záření a raději než do solária si sedli na zahrádku. Někteří provozovatelé těchto služeb navíc přecházejí k šetrnější formě zvané kolagenové solárium, které vyhlazuje vrásky a podporuje tvorbu kolagenu v pokožce. Jiní naopak preferují samoopalovací nástřiky. "Řekla bych, že se to u nás stává trendem. Těmto podnikatelům se daří mnohem lépe než těm s klasickými solárii," tvrdí Arenbergerová.