Spaní u televize škodí. Lidé si jím ničí zdraví

Zdraví
13. 3. 2013 09:00
Usnout u televize je nebezpečné. Spánek je totiž násilně přerušen a organismus se musí znovu dostávat do potřebné fáze.
Usnout u televize je nebezpečné. Spánek je totiž násilně přerušen a organismus se musí znovu dostávat do potřebné fáze.

Značná část lidí se připravuje o pevné zdraví tím, že ignoruje svoje problémy se spánkem, jež jsou v české společnosti poměrně časté - podle odhadů odborníků trpí během života nespavostí či jinou spánkovou poruchou každý druhý Čech. Nedostatek odpočinku přitom tvoří podhoubí pro vznik závažných nemocí, jako jsou kardiovaskulární choroby či demence.

Dalo by se říci, že spánek je alfa a omega života. Zřejmě proto byl také vyhlášen Světový den spánku na 13. března. Kvalitní odpočinek je totiž důležitý pro psychické i fyzické zdraví, ovlivňuje naše nálady a vnímání. Existují stovky odborných výzkumů, které upozorňují, že jeho nedostatek nebo snížená kvalita vedou k hypertenzi, k rozvoji cukrovky, mrtvicím, srdečním problémům, ke snížené imunitě. Nedávný výzkum  americké University of Colorado at Boulder také upozornil na spojitost mezi špatným spánkem a výskytem obezity, kolegové z Washingtonu zase varují před kognitivními změnami, které mohou vyústit v Alzheimerovu chorobu.

"Přitom celá česká populace vědomě zkracuje délku svého spánku. Poznáte to jednoduše podle toho, že o víkendu se potřebujete dospat a spíte mnohem déle než obyčejně," tvrdí profesor Karel Šonka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Za nebezpečný však považuje nejen nedostatek odpočinku, ale také jeho nadbytek. Ideální je většinou spát mezi 7 až 8 hodinami denně.

"Například večerní spaní u televize je nefyziologické a narušuje to kvalitu spánku," tvrdí odborníci. Lidem proto doporučují jít si raději lehnout do postele dřív a netrápit se před obrazovkou. Mnohem zdravější je podle nich odpočinout si tak na 20 minut po obědě.

Navíc se nelze spolehnout ani na takzvané povzbuzovače spánku. "Pokud si tělo zvykne, že před spaním dostane teplé mléko, pivo či kávu, nemá to na spánek žádný vliv. Organismus si rychle zvykne a stane se imunním," tvrdí Šonka.

Se svou kolegyní profesorkou Soňou Nevšímalovou se stará především o pacienty, kteří potřebují akutní pomoc. "Velkému množství pacientů pomohou praktičtí lékaři, u kterých se v posledních letech zvedla informovanost o těchto potížích. V první řadě je ale nutné myslet na změnu životosprávy. Ta totiž může zhruba za 80 procent poruch spánku," dodávají čeští lékaři.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ