Spolu s horkem se objevuje parazit, který se živí lidským mozkem

Zdraví
18. 8. 2011 17:30
Horké počasí nahrává množícím se bakteriím ve vodě. V nebezpečí jsou zejména děti.
Horké počasí nahrává množícím se bakteriím ve vodě. V nebezpečí jsou zejména děti.

Spojené státy opět varují před smrtícím vodním parazitem. Nebezpečný prvok, který napadá centrální nervový systém a doslova "pojídá" mozek, si letos vyžádal již tři životy. Přestože největší výskyt je zaznamenán právě na druhé straně Atlantiku, parazit je znám i v Evropě. Česku dokonce patří třetí příčka ve světovém žebříčku jeho výskytu.

Jak uvádějí odborníci ze Státního zdravotního ústavu v časopisu Hygiena z roku 2008, jde o velmi vzácné onemocnění zvané primární amébová meningoencefalitida. Tuto nemoc, která se projevuje vysokými horečkami a ztrátami vědomí, způsobuje drobný prvok žijící zejména v přírodních vodních plochách.

Odborníci radí, že ve Spojených státech je lepší se nekoupat v přírodních nádržích a rybnících.A právě tam se nakazily i jeho tři letošní oběti ve Spojených státech. Jako poslední se chorobě neubránila šestnáctiletá dívka z Floridy, která chodila s přáteli plavat na místní přírodní koupaliště. "Seděla na posteli, koukala na mě a já se pořád ptala, co se děje," řekla na serveru CNN matka dívky P. J. Nash-Ryderová: "Smutně mi odpověděla, že neví. Nakonec jsem ji uložila do postele. Nemohla ani zavřít oči."

Nevinné koupání

Drobný prvok, který dokáže přežít teplotu až 46 stupňů Celsia, je nebezpečný právě pro malé děti a dospívající mládež. Podle organizace Centres for Disease Control and Prevention je průměrný věk nemocných 13 let. Naděje na přežití přitom není vysoká - do sedmi dnů umírá 98 procent případů. "Je to zdrcující zejména tím, že nemoc postihuje mladé lidi, kteří mají život před sebou. Právě oni se totiž vody často nadýchnout a jsou v ní nejdéle," shrnuje Jonathan Yoder z Oddělení vodních nákaz.

Anketa:

Zajímáte se o stav vody na koupališti či v rybníku, kde se chcete koupat?

Prvok vnikne do těla nosní dírkou při potápění se v kontaminované vodě a přes sliznici a čichový nerv se dostane až do mozku, kde se živí neurony. Napadá nervový systém oběti. Nákaza hrozí zejména v nechlorovaných teplých vodách.

Česko je na třetím místě

Přestože v českých podmínkách jde o vzácnou chorobu, mají s ní čeští lékaři své zkušenosti. Od šedesátých let do začátku tohoto století se zde objevilo celkem 18 případů, což nás řadí za USA a Austrálii na třetí příčku v celosvětovém výskytu.

Největší katastrofa se udála v letech 1963-1965 v plaveckém bazénu v Ústí nad Labem, kde se nakazilo 16 lidí ve věku 8 až 25 let. Další případ se stal o tři roky později v mosteckém bazénu, kdy onemocněl dvanáctiletý chlapec, a poté v roce 1984 parazitu podlehlo jedenáctileté dítě, které se chodilo koupat do potoka na severu Čech.

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ