Včasná záchrana
Sportovci by neměli podceňovat prohlídky. Mohou odhalit vrozené vady
21.03.2012 15:30 Původní zpráva
Případ třiadvacetiletého fotbalisty Fabrice Muamby, kterému srdce přestalo tlouct uprostřed zápasu s Tottenhamem, vzbudil pozornost veřejnosti. Je málo jiných povolání, kde by se tolik kontroloval zdravotní stav jako ve fotbalových klubech. Jak je možné, že tak mladý sportovec dostane rozsáhlý infarkt? A proč se na hrozící nebezpečí nepřišlo na pravidelných kontrolách?
"U vrcholového sportu je velké riziko, že se kvůli zvýšené fyzické námaze projeví skryté vrozené vady," tvrdí britská lékařka Hillary Jonesová ve zpravodajství CNN. Podle ní je to jeden z hlavních důvodů kolapsů přímo na hřišti. Na zvýšeném riziku se podepisuje i nadměrná fyzická zátěž, každodenní stres a boj o místo na nejlepších postech v týmu, který nutí hráče sportovat i ve chvíli, kdy se necítí v pořádku.
Není lékař jako lékař
Profesionální sportovci přitom mívají pravidelnou a kvalitní lékařskou péči. "Kontroly jsou v každé zemi, ale liší se nejen svou náplní, ale také tím, jak zkušený a svědomitý doktor je provádí," říká Chandan Devireddy z univerzitní nemocnice v Atlantě. Zatímco v Itálii mají sportovci údajně tu nejlepší péči a úmrtnost při sportu se u nich snížila o 90 procent, ve Spojených státech se již několik let vede diskuse, zda není čas zavést u profesionálních hráčů povinné vyšetření EKG.
Štěstí v neštěstí |
Kdyby se Muambovi zastavilo srdce o hodinu později, pravděpodobně by nepřežil. Na fotbalovém hřišti se mu totiž dostalo nejrychlejší první pomoci od zkušených profesionálů. Pokud někomu přestane tlouct srdce, je nutné podpořit obíhání krve, která dodává kyslík do mozku a ledvin. "Na tomto principu je postavena resuscitace. Člověk bez kyslíku po deseti minutách umírá, s první pomocí má šanci o 15 minut delší," uvedl před časem vedoucí lékař Pražské záchranné služby Ondřej Franěk. |
"Vzbuzuje to spoustu emocí, ale je pravda, že jen EKG vrozené vady neobjeví. Bylo by potřeba podrobit pacienty také vyšetření na echokardiogramu," dodává Devireddy. To ale není zvykem ani v nejvyšších fotbalových soutěžích. Například v britské Premier League povinná prohlídka zahrnuje jen EKG u hráčů starších 16 let.
Jde to zachránit
"V Česku probíhá zátěžový test na rotopedu či pásu a EKG vyšetření; některé týmy využívají i služeb ortopeda. Pod kontrolou jsou ale hlavně talentovaní hráči, u mládeže prohlídky chybějí," uvádí na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Karel Pelikán z organizace www.nicneboli.cz. Spolu se svými kolegy nabízí celým týmům i jednotlivcům sportovní prohlídky: "Všechno podchytit nejde, ale pokud některé vrozené vady zachytíte ve 13 letech, dá se ještě mnohé zachránit."
U ambiciózních jedinců hraje důležitou roli také otázka, zda přijímají dostatek tekutin, jestli má tělo čas si po námaze odpočinout či na jakou stravu je organismus zvyklý. Podle Pelikána by z tohoto důvodu měli lidé, kteří mají profesionální sportovní ambice, dobrovolně podstoupit také prohlídku fyzioterapeuta a dalších odborníků, kteří jim poradí s životosprávou a pomohou vyléčit zranění. "V oblasti rehabilitace a fyzioterapie patří Česko k zemím s nejlepší péčí," dodává Pelikán.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.