Stop obavám. Havárie ve Fukušimě nezvýšila výskyt rakoviny

Zdraví
1. 3. 2013 09:43
Katastrofa ve Fukušimě vyděsila řadu obyvatel Japonska. Od neštěstí se konají protesty volající po útlumu výroby jaderné energie.
Katastrofa ve Fukušimě vyděsila řadu obyvatel Japonska. Od neštěstí se konají protesty volající po útlumu výroby jaderné energie.

Jen nepatrně vyšší riziko onemocnění rakovinou hrozí lidem, kteří byli nejvíce vystaveni vlivu radiace, jež unikla z japonské jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a přívalovou vlnou tsunami v roce 2011. Uvedla to Světová zdravotnická organizace, podle níž nelze v důsledku havárie předpokládat výrazný růst počtu případů rakoviny.

"Mimo území Japonska se podle posudku WHO nedá očekávat žádný zjistitelný růst zdravotních rizik v důsledku fukušimské havárie. Co se týče Japonska, může být nebezpečí onemocnění některými druhy rakoviny v nejvíce zasažených oblastech u jistých věkových skupin a pohlaví trochu vyšší, než je průměr," píše organizace ve svém dokumentu.

Právě z těchto důvodů je důležité, aby osoby z nejvíce kontaminovaných oblastí byly dlouhodobě sledovány a podrobovány pravidelným zdravotním prohlídkám. Celkově je podle WHO o jedno procento větší nebezpečí, že u lidí, jež radiace z Fukušimy zasáhla nejvíce, bude v budoucnu rakovina diagnostikována.

"Riziko je docela malé a pravděpodobně ho zastíní jiné faktory, třeba životní styl obyvatelstva. Je horší začít kouřit než být bezprostředním svědkem fukušimské havárie," konstatoval jeden ze spoluautorů zprávy, Richard Wakeford z Viktoriiny manchesterské univerzity.

Ohrožena je jen štítná žláza

WHO nicméně upozorňuje na některé typy rakoviny, které jsou pro nejvíce ohroženou skupinu kritické. Podle expertů hrozí o šest procent vyšší riziko rakoviny prsu u žen vystavených radiaci v prvních letech života a o sedm procent vyšší nebezpečí leukemie u mužů, kteří byli radioaktivním zářením zasaženi jako malé děti.

Až sedmdesátiprocentní růst počtu případů pak lze předpokládat u rakoviny štítné žlázy u žen vystavených radiaci v nejmladším věku. WHO uvádí, že zatímco obecně hrozí rakovina štítné žlázy u 0,75 procenta žen, u kritické skupiny z Fukušimy se tento údaj zvyšuje na 1,25 procenta. Štítná žláza je při nukleárních katastrofách nejvíce postižený orgán, protože se v ní ukládá radioaktivní jód.

WHO v souvislosti s fukušimskou tragédií naopak nepředpokládá větší výskyt samovolných potratů, mrtvě narozených dětí a dalších fyzických a mentálních poruch, které mohou zasáhnout děti narozené po nehodě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Greg Baker

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ