Těhotné a kojící ženy by neměly zapomínat na jód
15.03.2010 15:00
Těhotné a kojící ženy by měly dbát na dvojnásobně vyšší přísun jódu oproti ostatní populaci. I mírný nedostatek soli v raném vývoji plodu totiž může později způsobit nižší inteligenci a IQ takového člověka pak může být nezvratně o sedm až 15 bodů nižší, varoval profesor Václav Zamrazil z Endokrinologického ústavu.
V Evropě má nedostatečný přísunu jódu přitom stále polovina obyvatel, upozornila předsedkyně meziresortní komise pro řešení jódového deficitu při Státním zdravotním ústavu v Praze Lydie Ryšavá. Česká populace je podle lékařů jódem zásobena dostatečně, problémem jsou nastávající a čerstvé matky. Podle výzkumů má asi 15 až 20 procent těhotných a kojících žen v USA jódu málo, v Česku to bude kolem deseti až 15 procent, řekl Zamrazil.
Sůl nad zlato
Lidé získávají většinu jódu ze soli, které se doporučuje zhruba deset gramů denně. Obsah jódu v soli je dán vyhláškou. Zdravému člověku stačí přijímat 150 mikrogramů jódu denně, těhotné a kojící ženy však pak potřebují nejméně 250 mikrogramů. Přitom právě tyto ženy většinou solí méně. Měly by tedy jíst potraviny bohaté na jód - mléko, mléčné výrobky či ryby. Jód lze do těla dodat i doplňky stravy pro těhotné.
Vedle matek a lidského plodu jsou nedostatkem jódu nejvíce ohroženy děti do tří let a dospívající mládež. Deficit jódu snižuje tvorbu hormonů štítné žlázy nutných pro správný vývoj organismu.
Význam příznivých vlivů obohacování kuchyňské soli jódem prokazují dlouholeté mezinárodní studie. Podle Ryšavé navíc lidé, kteří se stravují podle výživových doporučení, nemohou být ohroženi onemocněním štítné žlázy z nadměrného přívodu jódu. Stačí omezit potraviny a pokrmy s vysokým obsahem soli, tedy masné, instantní výrobky, polotovary a konzervy či doplňky stravy s obsahem jódu.
Foto: Tomáš Železný, archiv, Tomáš Nosil, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.