Americká vláda hodlá investovat do vývoje unikátního čipu, který by mohl nahradit nebo alespoň omezit kontroverzní testování na zvířatech. Čip by měl být sestaven z lidských buněk, na kterých se bude zkoušet, zda nový lék není toxický pro celý organismus. Podle odborníků by se tak vývoj nových léků mohl výrazně zkrátit.
V současné době trvá vývoj nového léků v průměru 15 let. Vědci totiž často narážejí na překážku, že nový medikament je pro lidský organismus příliš toxický. Navíc testování nezávadnosti na zvířatech je problémové - nejenže vzbuzuje rozporuplné reakce, ale také může zkreslovat.
To, co je pro zvířata bezpečné, nemusí být vhodné pro lidské tělo a naopak. Podle ředitele amerického vědeckého centra National Institutes of Health Francise Collinse se tak mnoho léků nepoužívá, jelikož neprošly testy na zvířatech, ale lidem by přitom mohly zachraňovat životy.
Vědci proto nyní pracují na vytvoření čipu, který má být sestaven z buněk lidského těla. Na nich se pak bude testovat nový lék a zjišťovat reakce. Díky tomu, že se čip bude skládat z buněk jater, srdce svalů a dalších orgánů, mělo by být jasně vidět, jak na chemické složení reagují jednotlivé části těla.
"Když něco nefunguje, chceme to vědět rychle. Tohle nám umožní zjistit problémy mnohem dříve," tvrdí Collins na serveru msnbc.com. Podle něho by se vývoj nových léků mohl do budoucna výrazně zkrátit, což by mohlo přinést naději tisícům pacientů.