Nový zákon
Thajsko zakázalo náhradním matkám poskytovat služby cizincům
07.08.2015 15:31
V Thajsku vstoupil v platnost zákon zakazující komerční formu náhradního mateřství pro zahraničí páry, které dosud zákony země nijak neregulovaly. Thajské náhradní matky, tedy ženy ochotné přijmout cizí uměle oplodněné vajíčko a po porodu odevzdat dítě genetické matce, přitom patřily ve světě k nejoblíbenějším. Důvodem byla zejména nízká cena za poskytnutou službu.
Vývoj plodu v těle náhradní matky přijde v USA na zhruba 150 tisíc dolarů (3,7 milionu korun), zatímco v Thajsku nestojí ani třetinu. Od konce července ale thajské náhradní matky cizincům své služby nabízet nemohou. Podle nového zákona se na podobné případy vztahuje pokuta až 200 tisíc bahtů (150 tisíc korun). Experti předpokládají, že zájemci se začnou více zajímat o podobné služby v Indii nebo Nepálu, kde náhradní mateřství pro cizince není zakázáno.
Thajskou veřejnost v minulosti pobouřilo několik skandálů, které k nynějšímu zákazu přispěly. Jeden australský pár odmítl převzít donošené dítě proto, že trpělo Downovým syndromem. Jistý japonský miliardář si v Thajsku objednal služby nejméně dvanácti náhradních matek, prý ve snaze pořídit si kopii své vlastní osoby.
Zákony některých států, například Německa nebo Francie, náhradní mateřství neumožňují. V jiných státech, včetně České republiky, náhradní mateřství zákon zvlášť neupravuje, tudíž zakázáno není. Matkou je ovšem většinou z právního hlediska osoba, která dítě porodila. Genetická matka má možnost si novorozence osvojit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.