Každá třetí kostka ledu v britských restauracích obsahuje bakterie nebezpečné pro lidské zdraví, upozornila britská vládní společnost Health Protection Agency, která se zabývá veřejným zdravím a jeho ochranou. Podle autorů nové studie může infikovaná voda za výrazný nárůst střevních infekcí v posledních dvaceti letech.
Studená káva, alkoholický drink, limonády či ledové čaje - všechny tyto produkty obsahují ledové kostky, které v sobě mohou skrývat hrozbu střevní infekce. Podle kontrol v devadesátce britských restauracích obsahuje nebezpečnou hladinu bakterií až jedna třetina testovaných kostek ledu.
Chyba není pouze v kvalitě vody, ze které se led vyrábí, ale také v tom, že některé kostky jsou i měsíce staré, upozornili autoři studie. "Ujistěte se, že led je utvořen z čisté vody, která nestojí v zásobníku moc dlouho," doporučuje spoluautorka výzkumu Judith Tapperová na serveru Health Protection Agency. Tato organizace každoročně monitoruje kvalitu kostek ledu v restauracích, barech a dalších jídelních zařízeních od roku 2003.
Důležité je také umývání přístrojů, které led tvoří včetně naběraček, a prostoru, ve kterém se již vytvořený led skladuje. Podle odborníků stojí infikované kostky za výrazným nárůstem počtu střevních nemocí v posledních dvaceti letech. Britští statistici hovoří o tom, že od devadesátých let přibylo více než 50 procent pacientů.
Přestože se jedná o prvotně britských průzkum, podobné problémy se nevyhýbají ani Česku. Podle údajů Státního zdravotního ústavu počet střevních potíží způsobených bakteriemi narostl za posledních deset let o více než třetinu. Jen za minulý rok se nakazilo alimentárními nemocemi 45,4 tisíc osob, z nichž 139 nakonec chorobě dokonce podlehlo.