TV Barrandov: Levné sluneční brýle? Pohroma pro oči

Zdraví
10. 7. 2013 18:45
Všechny sluneční brýle, které se v Česku dostanou na trh, by měly mít patřičný UV filtr (ilustrační foto).
Všechny sluneční brýle, které se v Česku dostanou na trh, by měly mít patřičný UV filtr (ilustrační foto).

Většina Čechů si v létě chrání oči slunečními brýlemi. Ochranu svému zraku dopřává skoro devadesát sedm procent lidí. Na kvalitu při jejich nákupu se ale příliš nehledí. A to je podle lékařů chyba. Odborníci dokonce tvrdí, že nekvalitní brýle za pár korun škodí zraku dokonce daleko víc, než žádné. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov.

Obyčejné sluneční brýle za sto korun z obchodního domu a brýle z optiky za tři tisíce mohou na první pohled možná vypadat podobně. A můžete si i říct, že kromě toho, že budou slušivé, splní i účel. Jenomže! Ty první jsou méně kvalitní, a to může být problém.

"Například můžou zkreslovat signální barvy nebo obraz jako takový," tvrdí oční optik Jan Matl. Od nákupu laciných brýlí zrazuje i primář oční kliniky v Praze Martin Fučík. "Nasazením nekvalitních brýlí se oční zornička rozšíří a do oka jde paradoxně více UV světla než by šlo za podmínek, kdyby člověk brýle vůbec neměl," řekl Fučík pro TV Barrandov.

Všechny sluneční brýle, které se v Česku dostanou na trh, by měly mít patřičný UV filtr. U levných brýlí se to ale těžko ověřuje. "Filtr v podstatě nepoznáme. Pouhým okem se zjistit nedá, takže je potřeba, aby byl garantovaný výrobcem nebo prodejcem," upozorňuje Jan Matl.

Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být přímo na brýlích. Značí se od nuly do čtyřky - podle toho, do jakých podmínek jsou vhodné. Nula chrání méně, čtyřka nejlépe. "Jiné brýle bude potřebovat sportovec, jiné řidič, jiné se budou hodit na běžné nošení po městě," dodává Matl.

Do optiky pro drahé brýle ale čeští zákazníci příliš často nezavítají. Rozhodující je pro ně stále cena. Ty skutečně kvalitní nejdou podle odborníků pod tisíc korun. Přitom pokud ochranu před sluncem podceníme, může to mít vážné následky. Riskujeme šedý zákal, rakovinu kůže očních víček nebo poškození sítnice. "Rohovka může vychytat ultrafialové záření. Můžeme to přirovnat ke sváření, tam když si svářeč oči nechrání, tak může dojít k tzv. fotokeratitidě, kdy dochází k odlupování povrchních buněk rohovky," varuje primář oční kliniky v Praze Martin Fučík.

Díky novým technologiím můžeme oči chránit kromě slunečních brýlí i kontaktními čočkami s UV filtrem nebo speciálním očními kapkami.

Autor: Petra Pšeničná KvětováFoto: Shutterstock

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ