U léků zakoupených mimo lékárnu čtěte příbalový leták, radí lékař

Zdraví
27. 7. 2016 16:00
Mimo lékárnu se smí od roku 1998 prodávat zhruba 300 léků (ilustrační foto).
Mimo lékárnu se smí od roku 1998 prodávat zhruba 300 léků (ilustrační foto).

U léčivého přípravku koupeného na čerpací stanici, v recepci hotelu či drogerii radí dětský lékař Petr Mylek pečlivě přečíst příbalovou informaci. Je v ní vše o léku, co obsahuje, na jaké obtíže je určen a jak ho dávkovat. Důležité také je hlídat, aby člověk neužíval dva léky stejného složení. Mohou se jmenovat různě, pokud mají stejnou účinnou látku, hrozí předávkování.

Mimo lékárny se vyhrazené přípravky smějí prodávat od roku 1998, seznam má zhruba 300 položek, většinu tvoří léčivé čaje.

"Často se rodiče ptají, jaké léčivé prostředky mohou podat dítěti, jaké mají použít dávkování, dost často to s rodiči řešíme," uvedl a připomněl, že dávkování musí být přizpůsobeno věku dítěte a jeho aktuální hmotnosti.

Mylek nevidí rozdíl, pokud rodič kupuje léčivý přípravek v lékárně nebo kdekoli jinde. Měli by si hlídat celistvost balení, expirační dobu a skladovací podmínky. "Doporučuji rodičům orientovat se podle pokynů v příbalovém letáčku, to vede k bezpečnému podávání léku," řekl.

S volným prodejem receptových léčiv mimo kamenné lékárny, což požaduje nově vzniklá asociace internetových prodejců, Mylek nesouhlasí. "Jsem přesvědčený, že jejich výdej patří do rukou lékárníků," řekl.

Ve skupině vyhrazených léčivých přípravků, které je možno prodávat mimo kamenné lékárny, jsou léčiva a potravní doplňky vhodné pro samoléčbu. Vedle přípravků na bolest hlavy, střevní potíže nebo bolesti zad jsou to například oční kapky, léky na nachlazení či materiál na ošetření ran. Ve volném prodeji mimo lékárny jsou například i těhotenské testy.

Mylek považuje dosavadní spektrum nabízených přípravků za dostatečně široké k účelu, ke kterému slouží, nevidí už moc prostoru pro rozšíření. Obezřetnost při samoléčbě radí nejen pro rodičům, ale také těhotným ženám a seniorům. Přípravky jen tlumí projevy, nemoc neléčí. Pokud tedy obtíže trvají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Povolení k prodeji vyhrazených léčivých přípravků má 1970 prodejců, lékáren je v Česku 2410. Prodej mimo lékárny pokrývá dobu, kdy už lékárny jsou zavřeny. Při skladování, nakládání a prodeji vyhrazených léčiv musejí být dodrženy přísné zásady. Prodejci musejí projít školením a získat certifikát způsobilosti prodeje těchto přípravků.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ