Nadějné vyhlídky
Unikátní studie testuje léčbu mrtvice kmenovými buňkami
30.05.2013 07:00 Původní zpráva
Dokázat nejen zmírnit následky mrtvice, ale dokonce nemoc úplně vyléčit je sen lékařů i pacientů. Vědci z University of Glasgow udělali nyní malý krůček k jeho splnění. Ve světové premiéře totiž testují využití kmenových buněk u pacientů po mrtvici přímo v praxi. Co lze od výsledků čekat?
Mrtvice je způsobena nedostatečným prokrvením mozku, což vede k odumírání buněk kvůli nedostatku kyslíku. Mrtvice může být způsobena ucpáním cévy krevní sraženinou nebo vnitřním krvácením, při kterém se v hlavě hromadí krev ničící mozkovou tkáň.
V obou případech však lidem po nemoci zůstávají větší či menší zdravotní komplikace, trápí je porucha orientace, řeči či pohyblivosti. "V současné době nemáme lék, jak pacientům pomoci. Dokážeme jen zmírňovat následky jejich choroby pomocí léků a rehabilitace," tvrdí primář neurologického oddělení Nemocnice Jihlava Ondřej Škoda.
Jak fungují kmenové buňky |
Kmenové buňky se pyšní schopností přeměnit se do dalších typů buněk tvořící lidské tělo. V podstatě se z nich může stát kožní buňka, část orgánu, svalu či krve. Existují dva typy kmenových buněk. První pochází z embryí a pupečníkové krve, další skupina je získávána z kostní dřeně a krve dospělých jedinců. Vědci se je snaží využít k nahrazení poškozených částí organismu. V historii se prováděly pokusy se srdcem po infarktu, s lidskými embryi či nervovou soustavou. Na zásadní průlom v léčbě se však stále ještě čeká. |
Alternativní řešení nyní zkoušejí vědci z britské University of Glasgow, kde testují použití kmenových buněk. V praxi to znamená, že aplikují pacientům na dané místo kmenové buňky, které mají schopnost přeměnit se na určenou tělesnou tkáň a nahradit tak poškozené buňky.
Podle předběžných výsledků, o kterých informovala britská média, to vypadá, že metoda neškodí zdraví pacientů. Jedná se však o první fázi klinické studie, ve které lékaři netestují efektivitu metody, ale její bezpečnost.
Jak uvádí server NHS, zatím byla léčba aplikována devíti pacientům, u kterých se neprokázalo žádné ohrožení zdraví.
Pozitivní výsledky však musejí potvrdit další klinické výzkumy, aby bylo možné říci, že metoda má naději lidem pomoci. Ostatně výsledky výzkumu plánují autoři publikovat v odborné literatuře až příští rok. Zatím tak první výzkum kmenových buněk v léčbě mrtvice vzbuzuje emoce, ale naděje na změnu léčby jsou zatím předčasné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.