Nadbytek vitaminů a minerálů polykaných ve stále populárnějších potravinových doplňcích může způsobovat zdravotní újmu. A někdy vést i k úmrtí. Varuje před tím americká studie, která zkoumala účinky dlouhodobého užívání uvedených doplňků a vyšla nyní v odborném časopise Archives of Internal Medicine. Podle autorů by si lidé neměli bez lékařského doporučení tato léčiva kupovat.
Multivitaminy, kyselina listová, vitamin B6, magnesium, zinek, měď či železo - to jsou látky, při jejichž užívání by lidé měli být obezřetní. Podle nové studie Minnesotské univerzity totiž jejich nadbytek může vést ke zhoršení zdraví, a zvyšovat tak dokonce riziko smrti.
Podle autorů studie je problém, že většina lidí si myslí, že jim potravinové doplňky nemohou ublížit, a kupují si je i bez doporučení lékařů. "Naše studie dokazuje, že je jen velmi málo důkazů o tom, jak tato léčiva pomáhají při chronických nemocech," uvádí autor Jaakko Mursu na serveru msnbc.com.
Jen na předpis
Spolu se svými kolegy od roku 1986 do roku 2008 sledoval vývoj zdravotního stavu u 12 769 žen, které měly dostatek minerálů a vitaminů v těle. Z výsledků vyplývá, že dobrovolnice užívající potravinové doplňky dlouhodobě měly o 2,4 procenta větší riziko, že zemřou předčasně než ženy, které žádné léky nebraly.
Podle odborníků je to způsobeno tím, že doplňky obsahují látky, které se do lidského organismu dostávají i pomocí jídla. "Problém je v tom, že nevíme, jaké látky a v jak velkém množství jsou nebezpečné," dodává Mursu, podle kterého by prodej doplňků měl být regulován.
Lidé by proto neměli brát vitaminy, pokud je skutečně nepotřebují a nedoporučil jim je jejich ošetřující lékař, tvrdí studie. S tím souhlasí i Helen Bondová z British Dietetic Association na serveru BBC: "Ve vyšším věku je potřeba některé látky doplňovat, ale vše potřebné by lidé měli získat z vyvážené a zdravé stravy."