Deprese, úzkosti a strach o vlastní zdraví komplikuje léčbu nemocných a lékařům svazuje ruce. Tyto negativní pocity totiž ovlivňují řadu fyziologických změn, mohou zvyšovat krevní tlak a v některých případech vést i ke smrti. Informují o tom aktuálně zveřejněné americké studie.
"Mnoho kolegů již dříve upozorňovalo na to, že deprese zvyšují riziko úmrtí u kardiovaskulárních chorob. Úzkosti a panický strach zatím pozornosti odborníků unikaly," tvrdí vedoucí studie Lana Watkinsonová z Duke University Medical Center v Durhamu.
Z pozorování a vyhodnocování rizika téměř tisíce pacientů na amerických kardiologických odděleních vyplynulo, že ti, které trápí obavy a úzkosti, čelí dvojnásobnému riziku, že se jejich zdravotní stav rapidně zhorší. Pokud se ke strachu přidá i deprese, riziko problémů se ještě zvyšuje.
Jak vyplývá z údajů publikovaných v odborném časopisu Circulation: Heart Failure, úzkost zvyšuje produkci adrenalinu v nervovém systému, což přímo ovlivňuje hladinu krevního tlaku. Deprese naopak může vyústiti v nedůsledné dodržování lékařských rad a léčby, častěji vede pacienty ke kouření a k nepohyblivému stylu života.
Americká organizace kardiologů The American Heart Association doporučuje, aby se lékaři více zajímali o psychický stav nemocných a zavedli pravidelný screening . Psychické problémy totiž podle předchozích výzkumů mohou vést ke třikrát častějším hospitalizacím a návštěvám pohotovostí.