<span>V ložnici vás udusí</span> aneb Časté mýty o rostlinách

Zdraví
21. 3. 2010 08:00
Fungují jako prachovka, ale pozor na alergie (ilustr. foto).
Fungují jako prachovka, ale pozor na alergie (ilustr. foto).

Plísně v květináčích fungují jako alergeny (ilustr. foto).Rostliny v ložnici, které "dýchají kyslík, vás v noci neudusí". Kytky odčerpávají z bytu škodlivé látky... Botanici vyvracejí časté mýty o pokojových rostlinách. "Je pravda, že pasivně zachycují prach na listech i některé škodliviny, ale jsou především balzámem pro duši," říká Eva Smržová, vedoucí skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě.

Rostliny přes den vyrábějí kyslík a v noci ho spotřebovávají, ale i kdyby jich byla plná ložnice, zdraví neohrozí. Některé rostliny umějí odbourávat z půdy těžké kovy a škodlivé látky, to však v bytových podmínkách také nepomáhá. Zvlhčují vzduch v suchých bytech, což je dobré pro alergiky. Vyšší vlhkost vzduchu ale zároveň prospívá plísním, které naopak můžou působit jako alergen. Stejně tak plísně v květináčích.Mýty o pokojových kytkách.

Kytky jako prachovka?

"Jak rostlina dýchá, do listů se dostává všechno možné z okolí, ale je to hodně pasivní proces," vysvětluje rostlinný fyziolog Pavel Sekerka. Rostliny snižují koncentraci některých plynů v místnosti, hlavně oxidu uhličitého, kterým se "živí". Všechno ostatní ve vzduchu je pro rostlinu škodlivé, třeba oxid siřičitý, který také zachytávají.
 
Rostliny fungují jako prachovka, protože na velké listové ploše se můžou usazovat jemné částice. Prach a kouř zachytávají hlavně chlupaté listy, ale pouze mechanicky, pasivně. Od prachu pak rostlinu stačí osprchovat.

Antibakteriální eukalyptus

Některé rostliny, například eukalypty, vypouštějí vonné silice, které můžou fungovat antibakteriálně. Zlepšují vzduch, ale nejsou ideální do vytápěných bytů, potřebují snížení teploty přes zimu. Eukalyptus se doporučuje pro lidi s problémy horních cest dýchacích. Jeho silice však můžou působit také jako alergeny.Fungují jako prachovka, ale pozor na alergie (ilustr. foto).
 
Venkovní rostliny kořeny aktivně sají těžké kovy z půdy a některé uhlovodíky. V bytě ale rostliny nic moc s klimatem neudělají, výměna plynů je velmi malá. V porovnání s tím, jak se větrá skrz okna, a to i zavřená, rostlina plynů spotřebuje jen velmi málo. Mít doma rostliny je hlavně estetická záležitost.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ