Pacientka Hanako sténá bolestí, kdykoliv se student stomatologie zavrtá do jejího zubu příliš hluboko. Když se budoucí zubař opraví, Hanako utichne. Nikdy však neprotestuje. To nemá v programu. Je totiž žena-robot.
Svérázný stomatologický trenažér používají studenti tokijské univerzity Šowa. Hanako má plná ústa zubů, které mají místo nervových zakončení čidla, takže robot reaguje vždy, když se nástroj dostane k místu, kde to člověka bolí.
Hanako slintá i naříká
Hanako se na zubařském křesle chová skoro stejně jako člověk. Hýbe jazykem, sliní a dokáže i odpovídat na lékařovy otázky. Naříká, když má naříkat, prudce otáčí hlavu, vyvaluje oči, zavírá bez varování pusu a někdy i rozhodí ruce, což je nebezpečné pro ni i pro budoucího zubaře. Když zákrok trvá příliš dlouho, Hanako je unavená a má problém udržet pusu otevřenou.
"Ukazuje se, že studenti se při výuce nestačí naučit všemu, co pak v ordinaci potřebují," říká profesor Kotaro Maki z tokijské univerzity Šowa. Největším problémem je podle něj to, že se studenti neučí vyndat nástroje z pacientových úst dostatečně rychle. A neumějí taky komunikovat s osobou trpící bolestí.
"Díky tomuto robotu si to mohou zkoušet znovu a znovu, opakovat to, co se nedaří, a tak získat zkušenost. Piloti letadel se na simulátorech učí roky a dostávají se do různých krizových situací vyhlížejících zcela realisticky. Proč bychom se my měli spokojit při výuce stomatologie s obyčejnými nehybnými hlavami?" říká Maki.
Hanako vydrží devadesát "operací"
Hanako je robot třetí generace z Makiho laboratoře, a není poslední. Na jeho vývoji spolupracovala univerzita Waseda a robotická továrna Tmsuk. Na rozdíl od předchozích učebních pomůcek, které vydržely zásahy pouze několika studentů, Hanako snese úspěšné i neúspěšné pokusy až devadesáti žáků.
"S tímto robotem jsme blíž skutečnosti. Hanako na rozdíl od těch předchozích reaguje spontánně, jak by to udělal živý pacient," řekl student Šugo Haga.
Foto: ČTK/AP