Nemoc, nebo stres?
Vánoční deprese? Nic neobvyklého, ale nepodceňovat
20.12.2010 11:00 Původní zpráva
Sklíčenost či plačtivost mohou před Vánocemi a během svátků trápit řadu lidí. Rozhodně to v tomto období není nic neobvyklého a tahle vánoční "blbá" nálada může mít celou řadu příčin. Může jít ovšem také o příznak deprese, která je velmi vážnou nemocí. V tomto článku najdou čtenáři kromě vyjádření odborníka rovněž jednoduchý dotazník, jehož vyplnění může naznačit, zda skutečně depresí trpí.
"Rozdíl mezi běžným rozladěním a medicínským pojmem deprese je znatelný hlavně v intenzitě, délce trvání a ovlivnění naší výkonnosti," uvádí Renata Vyšínová z odborného internetového magazínu o zdraví Ordinace.cz.
"Občasné špatné nálady jsou přirozenou součástí našeho života. Někteří odborníci hovoří o takzvané depresi všedního dne. O depresi jako o onemocnění hovoříme tehdy, trvá-li pokles nálady déle než dva týdny, je provázen zhoršeným soustředěním, sníženým sebevědomím, poruchami spánku, sníženou chutí k jídlu a podobně," říká Tomáš Petr, který je předsedou psychiatrické sekce České asociace sester a pracuje na psychiatrickém oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
"Depresi provází příznaky, jako je smutná a sklíčená nálada, pocity beznaděje, méněcennosti, pesimistické myšlenky, plačtivost, neschopnost prožívat radost a ztráta zájmu o sebe, práci, rodinu i přátele - o smysl života," vypočítává.
Přímá souvislost mezi záchvaty deprese a vánočními svátky sice nebyla prokázána, častěji se tyto problémy vyskytují na jaře a na podzim, ale honba za dárky, velký vánoční úklid, vaření a pečení a nedostatek času na zvládnutí toho všeho se na náladě notně podepisují. "Vyhledat v těchto situacích odbornou pomoc není žádnou ostudou," zdůrazňuje Petr.
Za psychické choroby se lidé bohužel stále velmi stydí, a tak se se svými problémy mnohdy nechtějí nikomu svěřovat, dokud se situace nezhorší. Přitom třeba právě deprese je velmi časté onemocnění, kterým trpí až desetina všech žen a dvě až tři procenta mužů. A navíc lze tuto nemoc snadno léčit. "Současná léčba deprese zahrnuje podávání antidepresiv a psychoterapii. Těžištěm bývají právě antidepresiva. Cílem psychoterapie je pak obnovit přirozenou kontrolu nad svým vnímáním, myšlenkami, emocemi a chováním. U sezónních depresí je ještě někdy používána fototerapie, neboli léčba světlem," uvádí.
"Asi u poloviny lidí postižených touto nemocí deprese odezní spontánně, bez intervence lékaře. Pravděpodobnost návratu depresivní epizody ale nedostatečné doléčení zvyšuje," varuje Petr.
ZDE najdou čtenáři sebeposuzovací dotazník, s jehož pomocí mohou zjistit, zda je trápí obyčejný splín, nebo vážná deprese. Počet 40 až 47 bodů znamená mírnou depresi, 48 až 55 bodů středně závažnou a nad 55 bodů závažnou. Výsledek je však samozřejmě jen orientační a definitivní závěr musí učinit odborník.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.