Nechat si v salonech krásy okusovat suchou kůži na nohou může být zdraví nebezpečné. Britská vládní organizace Health Protection Agency vydala upozornění, že touto procedurou, hojně rozšířenou i v Česku, se mohou šířit přenosné choroby jako HIV nebo žloutenka typu C. Nebezpečí se prý týká zejména lidí se slabou imunitou a návštěvníků komerčních podniků s nízkou úrovní hygieny.
Původně drobné rybičky rodu Garra rufa obtusa sloužily v oblasti Blízkého východu k alternativní léčbě dermatologických nemocí, jako je lupénka, akné či ekzémy. Pokud totiž rybičky nemají dostatek potravy v přirozeném prostředí, okusují šupinky kůže, což přináší pacientům úlevu.
Od roku 2008 se zejména ve Spojených státech, Thajsku a Malajsii rozšířilo komerční využití těchto rybek v kosmetickém průmyslu. Mnohé salony nabízejí klientům možnost nechat si odumřelou kůži na nohou "okousat" přímo v akváriu.
Podle odborníků je však podobná praxe diskutabilní a nese s sebou i zdravotní rizika. Její využití mimo lékařský obor nedoporučil před časem ani Státní zdravotní ústav, který tuto činnost označil za "epidemiologicky závažnou".
Podle nového upozornění, které vydala britská Health Protection Agency, představuje takzvaná rybí pedikúra bez odborného dohledu nebezpečí pro klienty s narušenou imunitou či pacienty s cukrovkou nebo poraněnou pokožkou.
Hygiena nade vše
Pokud totiž salony akvárium po každém klientovi nevymění a nevyčistí, hrozí roznášení některých chorob, jako je žloutenka či HIV/AIDS. Bakterie se totiž mohou ve špinavé vodě množit či ulpívat přímo na rybičkách. "Riziko přenosu je sice minimální, ale lidé by o něm měli vědět, než se pro podobnou proceduru rozhodnou," říká zástupkyně HIV Charity Terrence Higginsová na serveru Daily Mail.
Kde se lze s ichtyoterapií setkat: |
V Česku se takzvaná rybí pedikúra nabízí zejména v asijských masážních či kosmetických salonech. K léčebným účelům je možno terapii absolvovat nejen v lázních (např. ve Velkém Meziříčí), ale také si sadu rybiček koupit domů. Nejznámější rybí lázně jsou v Turecku, kam na několika týdenní terapii jezdí i čeští pacienti. Zdroj: ČZÚ |
Podle Hilary Kirkbirdové z Health Protection Agency je nutné, aby se provozovatelé salonů ujišťovali, že klienti nemají skrytou nemoc, která by je mohla ohrozit. "Důležité je prohlédnout nohy, že nemají řezné rány, žádné odřeniny či jinak poškozenou kůži," dodává Kirkbirdová.
Ryba není pedikér
Přestože je rybí procedura již zakázaná v některých amerických státech, v Evropě se těší velké oblibě. Výjimku netvoří ani Česko, kde podobná zařízení vznikají zejména v asijských masážních salonech. A že nejde o levnou záležitost, dokazuje i ceník nejmenovaného pražského podniku, kde za 25 minut s nohama v akváriu zaplatí zákazník 599 korun.
"Přitom takzvaná rybí pedikúra je nesmysl, nemá jiný než komerční účel," říká prezident České podiatrické společnosti Jaroslav Fešar. "Rybičky jenom okusují. Nedokážou udělat všechno a nahradit pedikéra. To v žádném případě." Na druhou stranu podle něho nelze popřít, že procedura funguje při léčbě kožních problémů, pokud se tak děje pod dohledem odborníků. Rybičky totiž dokážou najít zarudlá, červená místa, kde je zánět, a ulevit tak pacientům.