On-line lékařství
Ve Španělsku léčí místo doktora počítač, pacienti jásají
29.12.2010 09:30 Původní zpráva
Umíte si představit, že místo doktora vás léčí počítač? Pětaosmdesátiletý Mira Esplugues se tímto způsobem zotavuje po náročné operaci kolena již půl roku. Místo aby každý den dojížděl na rehabilitace do nemocnice, zapne ve své ložnici obrazovku a fyzioterapie může začít.
Endoprotéza neboli úplné nahrazení kloubu umělou náhradou patří mezi náročné operace a její doléčení trvá i několik měsíců. Důchodce Mira Esplugues měl ale štěstí. Do svého domu nedaleko Barcelony byl sice propuštěn již týden po zákroku, ale dojíždět na fyzioterapie musel každý druhý den.
"Vždycky mě tam musel někdo dovézt na konkrétní hodinu, počkat, až procedura proběhne, a potom se se mnou vrátit, bylo to časově velmi náročné," vzpomíná na serveru BBC Espliegues. Jeho léčení se v té době zpomalilo.
Místo lékaře obrazovka
Od svého lékaře však dostal nabídku, že může vyměnit zdlouhavé cestování za pohodlí domova díky moderní technologii. V jeho ložnici tak stojí nevelký monitor, který dohlíží na jeho rehabilitaci. "Stačí, když zapnu knoflík, a stroj mi sám poví, jak mám cvičit," vysvětluje Esplugues.
Počítač funguje na základě telekomunikační technologie, kdy názorně ukazuje, jak má pacient postupovat u jednotlivých cviků a zároveň pomocí malých přístrojů připevněných na těle nemocného kontroluje, zda se svaly napínají a člověk cvičí správně. Data shromážděná za určitý čas se poté automaticky odešlou do centrály zdravotnického zařízení, kde je personál vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu.
Anketa:
Obávali byste se vyzkoušet léčbu, při které by na vás dohlížel počítač místo lékaře?
Péče pro všechny
Podle španělských lékařů se tak péče dostane i k těm, kteří se nemohou dostávat pravidelně na kontroly, a usnadní pacientovi život. "Není svázán harmonogramem, ale může si vybrat, jestli bude cvičit ráno nebo odpoledne," vysvětluje Josep Comín z barcelonské Nemocnice Del Mar.
Navíc se tím ušetří stále vzrůstající finance na zdravotní péči, což představuje pro stále stárnoucí populaci značnou zátěž. Jen Evropská unie dá každý rok až 7 procent z celého svého rozpočtu pouze na péči o pacienty, Američané musí kvůli zdravotnictví oželet dokonce až 15 procent všech státních výdajů. Lékaři proto doufají, že se pomocí podobných technologických vymožeností podaří finanční náklady péče eliminovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.