Vědci: Nedostatek spánku zvyšuje riziko cukrovky

Zdraví
12. 4. 2012 07:16
Nejvíce ohroženou skupinou jsou podle vědců workoholici (ilustrační foto).
Nejvíce ohroženou skupinou jsou podle vědců workoholici (ilustrační foto).

U workoholiků nebo u lidí, kteří často létají letadlem, je pravděpodobně kvůli posunutému dennímu režimu a nedostatku spánku zvýšené riziko onemocnění cukrovkou. Informovali o tom američtí vědci v odborném časopise Science Translational Medicine.

Ocitnou-li se vnitřní hodiny mimo obvyklý rytmus, může to vést k tomu, že slinivka břišní produkuje méně inzulinu, a v krvi se tak hromadí cukr. Zvýšená hladina cukru pak může vyvolat cukrovku.

Účastníci pokusu amerických vědců navíc měli zpomalenou látkovou výměnu v klidovém režimu, což podporuje vznik nadváhy.

Vědci pod vedením bostonského lékaře Orfeua Buxtona sledovali téměř šest měsíců 21 pokusných osob v nemocnici, kde cíleně zasahovali do jejich režimu spánku a bdění.
Experti si zaznamenávali, kolik toho pokusné osoby naspaly, a kontrolovali, co jedí. V prvních deseti dnech účastníci výzkumu mohli spát každou noc deset hodin. Pak jim lékaři na tři týdny snížili celodenní dávku spánku na 5,6 hodiny, přičemž zkoumaní spali někdy ve dne, někdy v noci.

Nedostatek spánku a nepravidelná doba odpočinku vedly k tomu, že se snížila látková výměna v klidovém stavu. Tělo spálilo méně kalorií. Podle vědců bylo toto zpomalení látkové výměny tak výrazné, že by pokusné osoby přibraly téměř šest kilogramů během roku.

Kromě toho vědci v krvi testovaných zjistili po obědě zvýšenou hladinu glukózy. Z toho vyvozovali, že příslušné buňky ve slinivce břišní produkovaly méně inzulinu. U některých pokusných osob dosáhl obsah cukru hodnot, které byly příznačné pro takzvaný prediabetes, předstupeň cukrovky.

Projevy, které se objevily v důsledku nedostatku spánku a narušeného spánkového rytmu, opět zmizely po devíti dnech návratu k pravidelnému a dostatečnému spánku. Americká studie potvrdila výsledky dřívějších výzkumů, podle nichž je riziko cukrovky vyšší u lidí, kteří pracují na noční směny. "Je prokázáno, že dostatečný spánek je důležitý pro zdraví a že nejlepší dobou ke spánku je noc," shrnuli bostonští lékaři v prohlášení.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ